Tunel w kopalni węgla kamiennego
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że wygaszanie kopalń węglowych w Polsce powinno nastąpić szybciej?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Listopada 2020

Transformacja energetyczna to temat, który od lat emocjonuje polskie społeczeństwo. W świetle ostatnich wydarzeń dyskusja ta rozgorzała na nowo. Rząd podjął decyzję o wygaszeniu kopalń węgla kamiennego. Wiele osób jednak nie zgadza się z tą decyzją twierdząc, że termin jest zbyt odległy.

Europa walczy o neutralność emisyjną. Polityka Zielonego Ładu sprawia, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą próbować ograniczyć emisję CO2. Jednym z największych źródeł dwutlenku węgla są elektrownie, które działają w oparciu o paliwa kopalniane.

Gigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałGigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Wygaszanie kopalń w świetle kontrowersji

Parę miesięcy temu, polski rząd podjął decyzję o rozpoczęciu procesu powolnego wygaszania kopalń węgla kamiennego. Według ustaleń, ostatnia kopalnia węgla kamiennego ma zostać zamknięta w 2049 roku. Decyzja ta nie wzbudziła okrzyków radości ani u ekspertów zajmujących się tematem energetyki, ani wśród władz Unii Europejskiej, która od lat prowadzi ekologiczną politykę, której celem jest jak największe zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Według ekspertów rządowa decyzja o wygaszeniu ostatniej kopalni w 2049 roku jest błędem, ponieważ kopalnie węgla kamiennego już teraz stają się nierentowne. Utrzymywanie ich przez niemal 30 najbliższych lat sprawi, że ceny węgla pójdą w górę, elektrownie, które produkują prąd w oparciu o węgiel podniosą więc ceny swoich usług. Specjaliści podkreślają również, że alternatyw nie brakuje.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?

Ryby ukończyły grę Pokemon. Niesamowity eksperyment prosto z JaponiiRyby ukończyły grę Pokemon. Niesamowity eksperyment prosto z JaponiiCzytaj dalej

Alternatywa dla węgla

Najpopularniejszy rozwiązaniem, które wzbudza równie dużo emocji co rezygnacja z węgla, jest oczywiście energia atomowa. Polska prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie budowy pierwszej, w pełni sprawnej elektrowni atomowej w naszym kraju. W ostatnim czasie podpisane zostało porozumienie, które ustala, że w przeciągu kilkunastu najbliższych miesięcy powstanie szczegółowy raport, który będzie wyjaśniał wszystkie tajniki związane z tym przedsięwzięciem. Pierwsza elektrownia ma stanąć w naszym kraju na początku lat 30. XXI wieku.

Innym rozwiązaniem, które cieszy się większą akceptacją społeczną są Odnawialne Źródła Energii. W Polsce powstaje coraz więcej farm słonecznych i wiatrowych. Główne elektrownie w Polsce budują swoje farmy, które produkują coraz więcej energii. W niedalekiej przyszłości w naszym kraju ma powstać największa farma fotowoltaiczna, którą zbudują prywatne firmy.

Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaKierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaCzytaj dalej

Czy uważasz, że polski rząd powinien szybciej wygasić kopalnie węglowe w Polsce?

Kopalnie węgla kamiennego w Polsce z roku na rok stają się coraz droższe w utrzymaniu, Europa odwraca się od energii czerpanej przy pomocy paliw kopalnianych, eksperci podkreślają, że energia OZE staje się coraz tańsza i już jest bardziej opłacalna niż energia węglowa. Czy według Ciebie, w świetle tych wydarzeń, polski rząd powinien podjąć decyzję o szybszym wygaszeniu kopalń węglowych na terenie naszego kraju?

Następny artykuł