Elektrownia atomowa, wieczór, zachodzące słońce, chmury.
Źródło: Pikist

Kolejne miesiące mijają, a o energii jądrowej cisza. Czy w Polsce powstaną elektrownie atomowe?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Października 2020

Przed wyborami prezydenckimi, które odbyły się w czerwcu bieżącego roku jednym z głównych tematów do rozmów była kwestia energii jądrowej w Polsce. Andrzej Duda odbył w tej sprawie nawet spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem, jednak od tego czasu temat ucichł.

Energia atomowa mogłaby być realną alternatywą dla elektrowni działających w oparciu o paliwa kopalniane, czyli na przykład węgiel. Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na państwa członkowskie w kierunku transformacji energetycznej na bardziej ekologiczne źródła pozyskiwania prądu.

Ślady kobiety i dziecka z epoki lodowcowej. Niesamowita historia dwójki pradawnych ludzi, naukowcy oniemieli z zachwytuŚlady kobiety i dziecka z epoki lodowcowej. Niesamowita historia dwójki pradawnych ludzi, naukowcy oniemieli z zachwytuCzytaj dalej

Transformacja energetyczna w Polsce

Jakiś czas temu rząd poinformował o tym, że finansowanie kopalń węgla kamiennego będzie prowadzone do 2049 roku. Jest to więc umowna data, do kiedy przemysł górniczy w Polsce zostanie wygaszony. Przez ten czas nasze państwo będzie musiało dokonać pełnej transformacji energetycznej na inne źródło pozyskiwania energii oraz pracować nad przebranżowieniem obecnych górników na inne specjalizacje, aby pomóc im w odnalezieniu się w europejskiej polityce zielonego ładu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. W teleturnieju "Jeden z dziesięciu" padła odpowiedź, która rozbawiła wszystkich. Zawodnik poczerwieniał ze wstydu

2. Oficjalne. Podjęto decyzję w sprawie szkół, są nowe wytyczne

Pomysł został szeroko skrytykowany

Po wydaniu decyzji o terminie wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego głos zabrali eksperci, którzy negatywnie odnieśli się do tej decyzji. Według nich, polskie górnictwo już teraz jest nierentowne, a utrzymywanie go przez kolejnych 30 lat sprawi jedynie, że ceny prądu pójdą już niedługo drastycznie w górę. Eksperci podkreślają, że wygaszenie kopalń mogłoby nastąpić dużo szybciej, bo w Polsce istnieje już całkiem duża infrastruktura farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a pobudowanie kolejnych dużych ośrodków tego typu można spokojnie zrealizować w przeciągu kilkunastu najbliższych lat.

Sony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiemSony zaprezentowało interfejs dla graczy w PS5. Innowacje widać gołym okiemCzytaj dalej

Alternatywa dla węgla

Jedną z najpewniejszych alternatyw dla energii pozyskiwanej z paliw kopalnianych są oczywiście odnawialne źródła energii, czyli OZE. Główne spółki energetyczne w Polsce posiadają już całkiem spore farmy fotowoltaiczne i wiatrowe w swoim arsenale, a budowa kolejnych, to jedynie kwestia czasu. Co więcej prywatne spółki też się biorą za ten temat, jakiś czas temu informowaliśmy, że firma należąca do Grupy Polsat planuje w przyszłym roku wybudowanie największej w Polsce farmy fotowoltaicznej.
Innym pomysłem, chociaż trudnym do zrealizowania jest wykorzystanie energii pływów morskich. Dostęp do Morza Bałtyckiego daje nam taką możliwość, wiążą się z tym jednak dobrze znane trudności, a mianowicie niespokojna natura naszego morza. Bałtyk w okresie od października do kwietnia jest terenem występowania silnych sztormów, a w takich warunkach elektrownia morska nie jest w stanie funkcjonować optymalnie. Pozostaje więc jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremy moglibyśmy w szybki sposób zastąpić węgiel w polskiej energetyce.

Mars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędneMars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędneCzytaj dalej

Energia jądrowa w Polsce. Czy w końcu się tego doczekamy?

Budowa elektrowni atomowej w Polsce to temat, który się ciągnie latami przez rządowe korytarze. Przed wakacjami wydawało się, że jesteśmy naprawdę blisko przełomu z tym związanego, ponieważ jednym z głównych haseł prezydenta Andrzeja Dudy, było właśnie wybudowanie elektrowni atomowej. W tym celu mieliśmy rozpocząć współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią, jednak po rozmowach z Donaldem Trumpem, które odbyły się w czerwcu, tuż przed wyborami, temat ucichł, a rząd zajął się walką z pandemią i tematu elektrowni atomowych raczej nie rusza. Czy według Ciebie w Polsce doczekamy się w niedługim czasie pobudowania pierwszej w pełni sprawnej elektrowni tego typu? A może powinniśmy się w stu procentach skupić na energii czerpanej z OZE?

Następny artykuł