Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej
Źródło: Wikipedia Commons

Czy uważasz, że odnawialne źródła energii to odpowiedni kierunek polityki energetycznej w Polsce?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Października 2020

Polityka energetyczna w Polsce to od lat temat wielu sporów. W kraju nie brakuje głosów sugerujących skupienie się na odnawialnych źródłach energii (OZE).

Polska jest na czele europejskich rankingów, jeżeli chodzi o wydobycie węgla i korzystanie z energii paliw kopalnianych, jeżeli chodzi o politykę energetyczną kraju. W świecie, w którym mówi się coraz więcej o ochronie środowiska i zwalczaniu efektów globalnego ocieplenia nie są to dla nas zbyt dobre informacje.

Gdy rzeka wpływa do oceanu. Niesamowity widok ujścia rzeki FraserGdy rzeka wpływa do oceanu. Niesamowity widok ujścia rzeki FraserCzytaj dalej

Jakie mamy alternatywy

Obecna technologia pozwala na dosyć łatwą transformację energetyczną na skalę całego kraju. Główne firmy zajmujące się tematem energii w Polsce częściowo pracują nad tego typu rozwiązaniami. Jednym z przykładów może być Energa, która w swoim projekcie “Energa OZE” informuje o swoich rozwiązaniach związanych z odnawialnymi źródłami energii. W jej bazie znajdują się dwie duże farmy fotowoltaiczne (zbudowana w 2014 Delta i Czernikowo), pięć farm wiatrowych, 45 małych elektrowni wodnych oraz dwie duże elektrownie wodne.

Może nas czekać kolejna epoka lodowcowa. Naukowcy wyjaśniająMoże nas czekać kolejna epoka lodowcowa. Naukowcy wyjaśniająCzytaj dalej

Czy Polska powinna bardziej skupiać się na źródła energii odnawialnej?

Elektrownie czerpiące energię ze źródeł energii odnawialnych znacząco obniżają produkcję dwutlenku węgla do atmosfery, który jest głównym powodem zmian klimatycznych powodowanych globalnym ociepleniem. Przeciwnicy tego typu rozwiązań wskazują, że tańsze i bardziej opłacalne jest dalsze korzystanie z paliw kopalnianych, w naszym przypadku głównie z węgla kamiennego, z którego utrzymuje się duża część społeczeństwa. Eksperci podkreślali jednak wielokrotnie, że już niedługo budowa nowych farm OZE będzie tańsza niż coroczne utrzymywanie kopalń. A według Was w jakim kierunku powinna iść polityka energetyczna naszego kraju?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy rzeka wpływa do oceanu. Niesamowity widok ujścia rzeki Fraser
  2. Czy starożytni grali w Angry Birds? Figurka datowana na 3000 lat wygląda jak świnia z popularnej gry
  3. SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISS
  4. Może nas czekać kolejna epoka lodowcowa. Naukowcy wyjaśniają

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł