Elektrownia
Źródło: youtube.com/Enea/kadr z filmu

Czy Polska powinna trzymać się energii węglowej?

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
5 Listopada 2020

Elektrownie węglowe w Polsce produkują aż 80% energii krajowej. Kopalnie węgla w naszym kraju działają od lat. Środowisko na tym cierpi. Mówi się o konieczności budowy elektrowni atomowej, jednak wciąż nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie. Jak powinna wyglądać energetyka w Polsce?

Energia węglowa od zawsze była podstawą polskiej gospodarki energetycznej. Bogate złoża węgla na terenie kraju wręcz ciągną w stronę tej technologii. Niestety wad wykorzystywania węgla do produkcji energii również jest całkiem sporo.


Czy energia węglowa powinna pójść w odstawkę?


Mimo wad elektrowni węglowych, najczęściej przywoływanych przez ekologów i zwolenników energii jądrowej, taki sposób produkcji energii ma też swoje zalety.


Przede wszystkim - jest tani. Argument, z którym trudno walczyć, zwłaszcza w czasach pandemii, kiedy rząd musi oszczędzać na wszystkim, by być w stanie uratować krajową gospodarkę. Poza tym kopalnie i elektrownie to miejsca pracy tysięcy ludzi.

Góra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakaneGóra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakaneCzytaj dalej


Przy niskiej cenie budowy i utrzymania elektrowni kolejną zaletą jest jej wysoka wydajność. Produkcja ciepła i energii jest na bardzo wysokim poziomie przy niewielkim ryzyku tragicznej w skutkach awarii, czego nie można powiedzieć o elektrowni atomowej.


Co ze środowiskiem?


Produkowane zanieczyszczenia to zdecydowanie największy mankament tego typu elektrowni. Z kominów uwalniają się ogromne ilości szkodliwych związków, w tym dwutlenku węgla, które powodują efekt cieplarniany. Ekolodzy od dawna biją na alarm, aby zaprzestać zatruwania środowiska w ten sposób, bo skutki takich działań będą opłakane.


Problemem są również produkowane odpady i zanieczyszczenie krajobrazu. Kto był na Śląsku, ten z pewnością zauważył olbrzymie hałdy, niestety bardzo powszechne w tym regionie. Ich obecność jest nie tylko bardzo wątpliwym walorem estetycznym, ale też zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeUwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej


Elektrownia atomowa


Choć problem zanieczyszczeń mogłoby rozwiązać stopniowe przejście z energii węglowej na jądrową, Polacy wciąż nie mogą się przekonać do tej technologii. Przykładowo we Francji, ten typ elektrowni dostarcza aż 97% energii krajowej.


Trudno się jednak dziwić Polakom, którzy na własnej skórze odczuli wybuch reaktora w Czarnobylu. Końcówkę kwietnia 1986 roku pamięta jeszcze wielu mieszkańców Polski. Mając takie doświadczenia, niełatwo jest przekonać się do budowy elektrowni atomowej. Jaka więc przyszłość czeka polską energetykę?

Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało StarshipNajpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało StarshipCzytaj dalej

Następny artykuł