Termometr przykryty śniegiem. Trzy tarcze przedstawiające warunki atmosferyczne.
Źródło: Pikist

Naukowcy są zadziwieni. Sprawdzili jakie temperatury panowały podczas epoki lodowcowej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Sierpnia 2020

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przyjrzeli się bliżej epoce lodowcowej, która miała miejsce 20 000 lat temu. W swoich badaniach skupiali się przede wszystkim na temperaturze i porównaniu warunków, które panowały wtedy i dziś.

W historii naszej planety było przynajmniej pięć znaczących epok lodowcowych. Najstarszą z nich (Huronian Ice Age) datuje się na 300 milionów lat wstecz. Badacze z Arizony przyjrzeli się tej, która w porównaniu ze zlodowaceniem hurońskim wydarzyło się nie tak dawno temu, bo około 20 tysięcy lat temu.

Zlodowacenie północnopolskie, ostatnia epoka lodowcowa

Tak zwane zlodowacenie północnopolskie jest najmłodszą epoką lodowcową z okresu plejstoceńskiego. Trwało od 115 tysiąca lat wstecz do 11 tysiąca lat wstecz. Zlodowacenie to funkcjonuje pod oficjalną niemiecką nazwą Weichsel-Kaltzeit, które pierwszym członem nawiązuje do przepływającej przez nasz kraj Wisły. Granica tego zlodowacenia wyznaczona jest przez terytoria, na których obecnie występują: Pojezierze Wielkopolskie, Kujawy, Pojezierze Pomorskie. Pokrywa lodowa swoim zasięgiem zajęła również tereny Ameryki Północnej (Kanada), a w Europie dotarła również do Wysp Brytyjskich, Alp oraz do części Azji.

Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczachWłączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczachCzytaj dalej

Jakie temperatury panowały podczas epoki lodowcowej

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu arizońskiego skupiały się na określeniu różnic w temperaturach jakie były spowodowane globalnym zlodowaceniem sprzed 20 000 lat. Wyniki były zaskakujące. Według naukowców, średnia globalna temperatura obniżyła się wtedy o 6 stopni Celsjusza. Naukowcy dowiedzieli się również, na których terenach doszło do najbardziej znaczących różnic w temperaturach, co może być pomocne w zrozumieniu dzisiejszych zmian klimatycznych. Według badań, największa różnica występowała na większych szerokościach geograficznych, a więc na przykład w Arktyce, gdzie temperatury spadły o 14 stopni Celsjusza (w porównaniu z dzisiejszymi temperaturami). Dla naukowców ta informacja ma ogromne znaczenie, bo potwierdza, że w przypadku zmian klimatu, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, a więc z globalnym ociepleniem, to właśnie te skrajne rejony najbardziej odczują negatywne skutki wzrostu temperatur (co od lat jest już zauważalne).

Mapa przedstawiająca średnią temperatur podczas ostatniego zlodowacenia.

Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne "jaja". Gdy podszedł bliżej, zamarł ze strachuCzytaj dalej

Ilość dwutlenku węgla kluczowa podczas epoki lodowcowej

W celu zbadania temperatury, która mogła mieć miejsce na naszej planecie ponad 20 000 lat temu naukowcy musieli skorzystać ze znalezisk archeologicznych oraz specjalnych modeli klimatycznych. Naukowcy założyli, że wzrost globalnej temperatury o 3,4 stopnia wiąże się z podwojeniem ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Podczas ostatniego zlodowacenia stężenie CO2 w atmosferze wynosiło 190 części na milion. Dzisiaj wynosi ono 415 części na milion.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczach
  2. Wielki brat patrzy. Amerykański dron szpiegujący nad polskim niebem
  3. Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]
  4. https://techgame.pl/pole-270820-kw-obcy-jajka

Następny artykuł