Epoka lodowcowa
Źródło: wikimedia.com

Może nas czekać kolejna epoka lodowcowa. Naukowcy wyjaśniają

Kuba WielochKuba Wieloch
29 Lipca 2020

Naukowcy odkryli co mogło doprowadzić do epoki lodowcowej na Ziemi

Epoka lodowcowa


Był taki okres kiedy "Niebieska Planeta" przypominała gigantyczną bryłę lodu. Okazuje się, że około 700 milionów lat temu dwukrotnie doszło do takiego zjawiska. Od dłuższego czasu naukowcy dwoją się i troją, aby zrozumieć, w jaki sposób doszło do tak potężnych zmian na Ziemi i w jaki sposób tak drastycznie ochłodził się klimat.

Jak dochodzi do ochłodzenia planety?


Do tej pory najpopularniejsze w naukowych kręgach były dwie teorie. Pierwsza zakładała, że w przeszłości doszło do drastycznego zmniejszenia napływu światła słonecznego do naszej planety. Druga natomiast, że zlodowacenie planety wystąpiło wskutek poważnego spadku dwutlenku węgla w atmosferze.

Bill Gates bije na alarm. Miliarder ostrzega przed fake newsamiBill Gates bije na alarm. Miliarder ostrzega przed fake newsamiCzytaj dalej

Najnowsze badania


Najnowsze badania opublikowane na łamach pisma Proceedings of the Royal Society sugerują, że najprawdopodobniej do epoki lodowcowej doszło na skutek zmniejszonej ilości promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni naszej planety. Taki efekt mogły wywołać, chociażby wybuchy superwulkanów (takich jak w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone). Wybuch takiego giganta prowadzi do zgromadzenia się ogromnej ilości pyłów w atmosferze, które mogą postać w niej przez wiele lat.

Naturalny cykl

W środku tajemniczych mumii miały być szczątki człowieka. Okazało się, że nie są ludzkieW środku tajemniczych mumii miały być szczątki człowieka. Okazało się, że nie są ludzkieCzytaj dalej


Z badań wynika również, że epoki lodowcowe są naturalnym cyklem planety. Wszystko przez cykl węglowy naszej planety. Naukowcy wyjaśniają, że gdy nasza planeta nie jest pokryta lodem, to stężenie CO2 w atmosferze jest kontrolowane przez wietrzenie skał i minerałów. Gdy natomiast Ziemia jest zlodowacona, wietrzenie nie jest możliwe, przez co dwutlenek węgla gromadzi się atmosferze, co skutkuje zwiększonym efektem cieplarnianym. W rezultacie planeta naturalnie zaczyna się rozmrażać i wracać do stanu "normalnego".

Czy czeka nas kolejna epoka lodowcowa?


Autorzy badań wciąż nie są pewni czy czeka nas kolejna epoka lodowcowa. Wiadomo natomiast, że aby do niej doszło, Ziemia musiałaby doznać około 2-procentowego spadku docierających promieni słonecznych w okresie 10000 lat. Prawdopodobnie wtedy planeta weszłaby ponownie w cykl zamrażania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite widok. Nagranie z wnętrza turystycznego statku kosmicznego
  2. Bill Gates bije na alarm. Miliarder ostrzega przed fake newsami
  3. Czy uważasz, że powinno się klonować wymarłe gatunki zwierząt?
  4. Rosjanie sklonują mamuta. Wszystko dzięki znalezisku na Syberii

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł