Rzeka lawy
Źródło: youtube.com

Ogromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanu

Kuba WielochKuba Wieloch
1 Sierpnia 2020

Ogromne rzeki swobodnie płynącej lawy. Niesamowite nagranie erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach

Hawaje - archipelag wulkaniczny

Hawaje to najmłodszy z 50 Stanów Zjednoczonych dołączony w roku 1959. Jest on wyjątkowy, ponieważ cały teren stanu położony jest na wyspach. Warto wspomnieć, że archipelag Hawaje jest pochodzenia wulkanicznego. Oznacza to, że wszystkie te wyspy powstały na skutek podwodnych erupcji, a zastygająca magma utworzyła nowy ląd.

Kilauea


Kilauea jest czynnym wulkanem leżącym w archipelagu Hawajów na wyspie Hawai’i. Ogromna naturalna struktura wznosi się na wysokość 1247 m.n.p.m i zajmuje powierzchnie 1430 km². Oznacza to, że wulkan stanowi około 13.7% powierzchni całej wyspy. W głównym kraterze znajduje się gorące, aktywne jezioro lawowe Halema’uma’u.

Niepokojące doniesienia o kompleksie nuklearnym w Korei Północnej. Satelity przesyłają zdjęcia terenuNiepokojące doniesienia o kompleksie nuklearnym w Korei Północnej. Satelity przesyłają zdjęcia terenuCzytaj dalej

Erupcja trawająca 25 lat


Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 3 stycznia 1983 roku i trwała aż do września 2018 roku. Nagranie pochodzi z roku i daje doskonały wgląd w destruktywne dzieło natury. Obecnie wulkan nie jest szczególnie aktywny, jednakże od marca 2019 roku rejestrowane jest stopniowe podnoszenie terenu, co może oznaczać, że w wewnętrznym zbiorniku ponownie zaczyna gromadzić się duża ilość magmy.

Siedziba bogini Pele


Co ciekawe, naukowcy szacują, że pierwsza erupcja Kilauea nastąpiła około 300000-600000 lat temu. Według tradycji i dawnych hawajskich wierzeń Kilauea jest domem bogini Pele. Wierzenia sugerują również, że wybuchy wulkanu są efektem złości bogini.

Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiOgromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiCzytaj dalej

Jak dochodzi do erupcji?


Do erupcji wulkanów dochodzi wskutek nagromadzenia się magmy w strefach spreadingu i subdukcji, a czasami w płytach litosfery. Podczas erupcji z Ziemi wyrzucane są ogromne ilości pyłu i płynnej lawy (w zależności od rodzaju wybuchu). Lawa wydobywająca się z krateru jest rzadka i ruchliwa, i wylewa się swobodnie. Charakteryzuje się spokojnym przebiegiem. Co jakiś czas gazy znajdujące się w magmie mogą wyrzucać w górę fontanny ciekłej lawy.

Nagranie


Poniżej możecie obejrzeć nagranie erupcji wulkanu:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ruszyła budowa reaktora termojądrowego. Ogromny krok na drodze do czystej energii jądrowej
  2. Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacji
  3. Crew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądać
  4. Tajemnicze stworzenie na plaży. "Wygląda jak kosmita"

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł