esport
Źródło: wikimedia.com

Czy uważasz, że granie na komputerze może być sportem?

Kuba WielochKuba Wieloch
4 Sierpnia 2020

Z roku na rok e-sport staję coraz bardziej popularny. Czy jest to jednak sport?

Czym jest e-sport?


E-sport to światowy fenomen, który wciąż przyciąga nowych widzów i graczy. Rozgrywki online gromadzą przed monitorami i telewizorami miliony spragnionych emocji fanów gier. Zresztą nic dziwnego, jakość produkcji i poziom graczy stale rosną, a potencjał wydaje się być nieograniczony.

Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieMrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Miliony dolarów dla najlepszych graczy


Zachęcające dla młodych śmiałków są również nagrody. Zostając zawodowym graczem, chociażby w Fortnite można zainkasować parę milionów dolarów. Rzecz jasna, aby tego dokonać, należy wygrać mistrzostwa świata. Zresztą nagrody w turniejach takich gier jak DOTA 2, CS:GO czy League of Legends są również astronomiczne. Szczególnie dla nastolatków, którzy są w stanie ustatkować się na okres całego życia dzięki umiejętnością w grach online.

Esport to ciężka praca


Prawda jest jednak taka, że e-sport to niesamowicie wymagająca dyscyplina. Gracze trenują wieloktrotnie więcej niż 10 godzin dziennie. Muszą również przestrzegać specjalnych diet, wykonywać treningi fizyczne (zgodnie z maksymą "w zdrowym ciele, zdrowy duch") oraz przestrzegać ścisłych zasad narzuconych przez organizację. Nie jest to więc, tak łatwy kawałek chleba, jak może się wydawać postronnym osobom. Bardzo łatwo jest krytykować młodzież i oskarżać ich o marnowanie czasu przed komputerem, o wiele ciężej jest zrozumieć, jak wiele wysiłku trzeba włożyć by zostać zawodowym graczem. Nie jest to jednak powód do podcinania skrzydeł, bo mamy bardzo wielu utalentowanych graczy w Polsce.

Zawroty głowy gwarantowane. Niesamowite umiejętności pilota dronaZawroty głowy gwarantowane. Niesamowite umiejętności pilota dronaCzytaj dalej

Czy e-sport można nazwać sportem?


Czy e-sport można jednak nazwać sportem? A w zasadzie, to dlaczego by nie?
Sport jest związany z wysiłkiem fizycznym, dążeniem do celu i podnoszeniem swoich wyników, aby zostać najlepszym w swojej dziedzinie. Pomijając wysiłek fizyczny, wszystkie te cechu można z łatwością (i słusznie) przypisać do e-sportu. Warto jednak pamiętać, że szachy są uznane za sport, a przecież zawodowi szachiści nie kończą rozgrywek zalani potem. O ile ich mięśnie nie muszą być w pełni sprawne, by zostać najlepszymi graczami świata, to mózgi są poddawane stałemu wysiłkowi. Tak samo jest w przypadku e-sportu.


A Wy jak sądzicie? E-sport to sport, czy oddzielna kategoria?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranie
  2. Zawroty głowy gwarantowane. Niesamowite umiejętności pilota drona
  3. GTA V Online za darmo. Rockstar świętuje 135 mln sprzedanych kopii gry
  4. Przerażające odkrycie. Grzyb przejmuje kontrolę nad nad mózgiem zwierząt

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł