Europa
Źródło: pickpik.com

Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacje

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
15 Listopada 2020

Pokrywa lodowa Europy - jednego z satelitów Jowisza - kryje pod sobą tajemnicze pokłady wody. Jednak nie takie, których chcieliby naukowcy. Nowe informacje o ich pochodzeniu studzą nadzieje na istnienie życia na księżycu największej planety Układu Słonecznego.

Europa to czwarty co do wielkości satelita Jowisza. Należy do grupy księżyców galileuszowych, odkrytych w 1610 roku przez astronoma Ganimedesa. Są to cztery największe księżyce Jowisza. Ich nazwy nawiązują do kochanek (i kochanka) mitycznego króla bogów. Wraz z Europą są to Io, Ganimedes i Kallisto.


Nowe informacje o wodzie na Europie


Księżyce Io oraz Europa zdają się być swoimi przeciwieństwami. Na pierwszej znajdziemy wulkany, druga jest skuta wiecznym lodem. To właśnie spod tego lodu wydobywała się para wodna, której pochodzenie stanowiło obiekt badań astronomów.


Emisje pary wodnej na Europie badane są od lat. Najpopularniejsza teoria na temat ich pochodzenia zakładała istnienie rozległego oceanu złożonego z wody w stanie płynnym, ukrytego głęboko pod lodową skorupą ciała niebieskiego. Nowe badania temu przeczą.

Uwaga, Standander Bank ostrzega przed oszustami. Z kont klientów znikają pieniądze, ważny komunikatUwaga, Standander Bank ostrzega przed oszustami. Z kont klientów znikają pieniądze, ważny komunikatCzytaj dalej

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia krateru


Krater Manannán znajdujący się na powierzchni Europy można zbadać, korzystając ze zdjęć wykonanych przez sondę Galileo. Wielu z nas pamięta wystrzelenie Galileo w przestrzeń kosmiczną w 1989 roku. Sześć lat później sonda została pierwszym sztucznym satelitą Jowisza, a jej misja polega na obserwacji gazowego giganta i jego księżyców.


To właśnie Galileo wykonała zdjęcia, które pozwoliły naukowcom dokładniej przyjrzeć się obłokom pary wydobywającym się z Manannán - lodowego krateru o średnicy 30 km. Krater powstał najprawdopodobniej w wyniku kolizji z innym ciałem niebieskim wiele miliardów lat temu.


Wskutek tej kolizji powierzchnia lodowa Europy wygląda dziś tak, a nie inaczej. Ogromne ilości ciepła wygenerowanego podczas zderzenia doprowadziły do stopienia i dalej do ponownego zastygnięcia wody na księżycu. Podczas tego procesu, w lodzie tworzyły się wodne kieszenie o wyjątkowo wysokiej zawartości soli.

Nieoczekiwany słup wody


Takie kieszenie solanki mogą bez trudu przemieszczać się wewnątrz lodowej skorupy Europy. Sól doprowadza do topnienia kolejnych obszarów lodu, co pozwala jej na bezproblemowe przemieszczanie i czasem nagłe wydostanie się na powierzchnię Europy. Jakiś czas temu Galileo zaobserwowała zdarzenie, które dotąd nigdy nie miało miejsca na powierzchni Europy. Był to wielki słup wody wystrzelony z dna krateru.

Sieć Orange rozdaje darmowe gigabajty internetu dla klientów. Świetne wieści dla klientów, wiemy jak je zdobyćSieć Orange rozdaje darmowe gigabajty internetu dla klientów. Świetne wieści dla klientów, wiemy jak je zdobyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Dr Mercola opublikował ranking 30 najzdrowszych produktów spożywczych świata. Zaskoczył wszystkich, warto zmienić jadłospis?

Gejzer na dnie krateru


W tym przypadku taki „bąbel” solanki zawędrował na dno krateru Manannán i w nim utknął. Zaczął wówczas zamarzać, a rosnące wskutek tego procesu ciśnienie doprowadziło do gwałtownego wydostania się wody na zewnątrz, co utworzyło gejzer o wysokości dwóch kilometrów.


To właśnie uchwycenie tej erupcji przez sondę Galileo skłoniło naukowców do przyjrzenia się kraterowi. W ten sposób odkryto istnienie solankowych kieszeni, z których wydobywała się para, co prawdopodobnie przekreśla szanse na ukryty, podziemny ocean. Szkoda, bo to właśnie w takim oceanie mogłoby istnieć życie na Europie.

InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i IkeąInPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i IkeąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ABBA 37 lat później. Jak zmienili się członkowie ponadczasowej grupy?
  2. Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łez
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Przed chwilą ogłoszono druzgocącą informację. Nie żyje legendarny piłkarz, był idolem tysięcy osób
  7. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów

Następny artykuł