ewolucja
Źródło: Ditsong National Museum of Natural History, CC BY-SA 4.0

Wybitne odkrycie rzuca nowe światło na historię ludzkości. Człowiek ewoluował w zaskakujący sposób

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Listopada 2020

Najnowsze badania przeprowadzone na mającej 2 miliony lat czaszce okazują się nieść wyjątkowe wieści. Ewolucja u ludzi nastąpiła w zadziwiający sposób. Jednocześnie na świecie pojawiły się dwa, zupełnie odmienne gatunki przodków człowieka, przystosowane do zupełnie innych warunków.

Najnowsze odkrycie rzuca kompletnie nowe światło na ewolucję. Ta może nas jeszcze nieźle zaskoczyć, a przynajmniej tak twierdzą badacze. Wszystko dzięki odnalezieniu jednej z najlepiej zachowanych szczątków przodków ludzi - Paranthropus robustus.

Ewolucja w służbie człowieka

Paranthropus robustus pojawiły się na planecie mniej więcej w tym samym czasie, co wyginął inny gatunek uważany za przodków ludzi, czyli australopiteka. Nastąpiło to z kolei mniej więcej wtedy, gdy Południowa Afryka była miejscem poważnych zmian klimatycznych dotykających przede wszystkim zwierzęta. Te musiały albo ewoluować albo wyginąć. Jak się okazuje - zasada tyczy się też człowieka.

Wraz z Paranthropus robustus na świat przychodzili pierwsi przedstawiciele z gatunku Homo, czyli bezpośrednich przodków dzisiejszych ludzi. Co ciekawe, obydwa te gatunki różniły się w znacznym stopniu od siebie reprezentując zupełnie odmienną adaptację do panującego klimatu.

Hakerzy podszywają się pod PKO BP. Wystarczy jedno kliknięcie i stracisz ogromne pieniądzeHakerzy podszywają się pod PKO BP. Wystarczy jedno kliknięcie i stracisz ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Co ciekawe, zmiany na przestrzeni kolejnych lat potwierdzają tylko, że ewolucja potrafi zaskakiwać. Zarówno Paranthropus robustus jak i Homo erectus obrali skrajnie odmienne drogi ewolucji. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na świetnie zachowanej czaszce tego pierwszego gatunku pojawiły się w Nature Ecology & Evolution.

Jednej woli myśleć, drugi rąbać

W jaskiniach Drimolen, uznanych za jedne z najbogatszych w prastare artefakty jaskiń na Ziemi (stąd nazwa "kolebka ludzkości") natrafiono na nowe szczątki przedstawiciele gatunku Paranthropus robustus. Do tej pory uważano, że kobiety i mężczyźni zupełnie różnili się zarówno budową fizyczną, jak i adaptacją do środowiska. Takie zjawisko nazywa się naukowo "dymorfizm płciowy".

Nowe odkrycie przeczy tej teorii, udowadniając, że tak naprawdę na przestrzeni zaledwie 200 tysięcy lat doszło do poważnych zmian ewolucyjnych wśród gatunku Paranthropus robustus. Okaz DNH 155 potwierdza, zdaniem badaczy z amerykańskiego Washington University i australijskiego La Trobe University, że doszło do poważnych zmian świadczących o ewolucji przedstawicieli tego samego gatunku. Ci musieli dostosować się do zmian klimatycznych na naszej planecie.

Mężczyzna naprawiał telefon, nagle doszło do niebezpiecznej sytuacji. Nikt się nie spodziewałMężczyzna naprawiał telefon, nagle doszło do niebezpiecznej sytuacji. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Podczas, gdy przedstawiciele gatunku Homo mieli większy mózg (pozwalający choćby na wytwarzanie prymitywnych narzędzi) i mniejsze zęby, Paranthropus robustus wykształcili mniejszy mózg i większe zęby. "Istnieją powody, by sądzić, że zmiany środowiskowe spowodowały, że populacje te znalazły się pod wpływem stresu żywieniowego, ale muszą zostać przeprowadzone przyszłe badania, które pozwolą nam udowodnić tę możliwość" - twierdzą badacze.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Koronawirus w jedzeniu z Niemiec? Chiny oskarżają sąsiada Polski

Zaskakujący zwrot ewolucji

W tamtym okresie czasu to właśnie przedstawicieli gatunku Paranthropus robustus było na świecie więcej. Z czasem, tzn. w ciągu wspomnianych wcześniej 200 tys. lat, wykształcili oni jeszcze większe zęby i znacznie silniejsze szczęki, które pozwoliły zaadaptować się do nowych warunków suchej i jałowej ziemi w Afryce. Zwierzęta też ewoluowały w podobnym kierunku.

W ówczesnym klimacie to właśnie twarde, gumowe i niezbyt dobrze przyswajalne pożywienie rosło w okolicy, co zmusiło tok ewolucji do pewnych kompromisów. Badacze udowodnili, że pierwsze znalezione szczątki Paranthropus robustus miały mniej "umięśnione" szczęki niż kolejne znalezione okazy. To jednak przedstawiciele gatunku Homo przetrwali próbę czasu, co oznacza, że ich geny przeszły na kolejnych przodków ludzi. Sam gatunek Homo erectus wyginął najpewniej na skutek kolejnych, dramatycznych zmian klimatycznych.

Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytetyKoniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytetyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  2. Straszliwy wypadek. Siła uderzenia była tak duża, że auto rozpadło się na dwie części
  3. Przełomowe odkrycie naukowców. Dotyczy organizmów, które mogą żyć na Marsie do dzisiaj
  4. Naukowcy dawno nie byli tak podekscytowani. Słońce w nowym cyklu, czekali od dawna
  5. Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiający
  6. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  7. Franciszek Pieczka podzielił się ważną refleksją na temat koronawirusa. Jak uwielbiany aktor żyje podczas pandemii?

Następny artykuł