Mark Zuckerberg podczas konferencji
Źródło: flickr

Facebook zainwestował prawie 6 mld dolarów w Indiach! Największa inwestycja od czasu WhatsAppa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Kwietnia 2020

Za 5,7 mld dolarów Facebook wykupił 9,99% akcji indyjskiego giganta telekomunikacyjnego Jio Platforms. Jest to największa inwestycja Marka Zuckerberga od czasów zakupu aplikacji WhatsApp.

Minęło 6 lat od ostatnich spektakularnych zakupów właściciela Facebooka. Wtedy za 19 mld dolarów Zuckerberg kupił komunikator WhatsApp. Teraz Facebook stał się udziałowcem w akcjach Jio Platforms zajmującego się telekomunikacją osób prywatnych oraz małych firm.

388 mln użytkowników

Jio Platforms jest właścicielem kilku usług, między innymi sieci telefonicznej Reliance Jio, która zrzesza 388 mln klientów, oraz platformę e-commerce JioMart, która współpracuje z małymi firmami. To przede wszystkim ten drugi projekt zainteresował właścicieli Facebooka. David Fisher, główny szef ds. finansów zapowiedział, że właśnie JioMart zostanie zintegrowany z komunikatorem WhatsApp.

Indie ważne dla FB

David Fisher podkreślił jak ważnym rynkiem dla Facebooka są Indie. W ciągu ostatnich lat zanotowano tam bardzo silny wzrost gospodarczy, ponad 560 mln osób zaczęło korzystać z internetu, Indie są też miejscem rozwoju niezliczonej ilości małych firm. To na pewno nie koniec inwestycji giganta społecznościowego na tamtym rynku. Większościowym udziałowcem w firmie Jio Platforms pozostaje Reliance Industries, który jest własnością miliardera Mukesha Ambaniego.

Wahania na giełdzie

Facebook w ostatnim czasie mocno tracił na giełdzie. We wtorek ich akcje na giełdzie NASDAQ spadły o ponad 4% do 170,80 dolarów za akcję. Być moze potężna inwestycja w prężnie rozwijający się rynek zwiększy wartość społecznego giganta. Wczoraj kapitalizacja Facebooka wynosiła 486,91 mld dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Google rzuca wyzwanie Apple i bankom
  2. WWDC 2020 tylko w sieci? Apple przygotowuje się na czerwcową konferencję
  3. Trwa walka między technologicznymi gigantami. Samsung ustanawia rekord prędkości sieci 5G
Następny artykuł