Pracownik na polu gazowym pracuje przy studni gazowej. Fragment filmu.
Źródło: YouTube/atomicarchive

Jak ugasić pożar? W ZSRR używało się do tego bomby atomowej i wyglądało to spektakularnie

O kimś, kto ma niecodzienne, często kontrowersyjne pomysły i działa impulsywnie i emocjonalnie mówi się, że ma ułańską fantazję. No cóż Rosjanie na pewno mają ułańską fantazję.

W sieci pojawiły się niedawno nagrania z gaszenia pożaru, który wybuchł w 1963 roku w studni na polu gazowym. Do ugaszenia ZSRR użyło wtedy... bomby atomowej.

Atomem w gaz

Rosja jest znana ze swojego niekonwencjonalnego podchodzenia do rozwiązywania różnego rodzaju problemów. Parę tygodni temu pisaliśmy o próbach ugaszenia pożaru w szybkie naftowym za pomocą działa przeciwpancernego. Teraz nasze oczy radują się patrząc na archiwalne nagranie gaszenia pożaru w studni z gazem za pomocą głowicy atomowej. Widok jest naprawdę piękny.

Pożar, który trwał prawie 4 lata

Pożar na polu gazowym Urta-Bulak wubichł w 1963 roku podczas wiercenia studni. Na głębokości 2,5 kilometra doszło jednak do niespodziewanego problemu, w wyniku którego wysokie ciśnienie wystrzeliło gaz razem z wiertłem i całą infrastrukturą w powietrze. Zdarzenie zainicjowało pożar, którego nie dało się ugasić przez kolejnych 1074 dni. Straty były ogromne, każdego dnia spalano 12 milionów metrów sześciennych gazu co jest równowartością rocznego zużycia gazu w 150 tysięcznym mieście.

Jak trwoga, to do wojska

Radzieccy inżynierowie postanowili wykonać dodatkowe odwierty o średnicy 35 centymetrów, w których umieszczono 30-kilotonowy ładunek. Do ugaszenia pożaru posłużyła fala uderzeniowa, która powstała w wyniku wybuchu i zdeformowała tunel, przez który ulatniał się gaz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogień zwalczaj ogniem, czyli Rosjanie gaszą pożar działem przeciwpancernym
  2. Ogromny krater wypełniony lodem na Marsie. Naukowcy opublikowali imponujące nagranie
  3. Jej marzeniem jest symbioza robotów z ludźmi. Android Sophia podziwia przyrodę, twórcy udostępnili nagranie
  4. Donald Trump chciałby zapobiegać huraganom za pomocą bomb atomowych. Kongres USA: To zły pomysł

Następny artykuł