Wybuch bomby atomowej. Grzyb atomowy.
Źródło: Wikipedia Commons

Niesamowite nagranie zdetonowania bomby atomowej nad ziemią. Kula gorącej plazmy niszczy wszystko na swojej drodze

Lawrence Livermore National Laboratory co jakiś czas odtajnia różne archiwalne nagrania. Niedawno instytut opublikował około 100 kolejnych filmów w tym te z testów jądrowych przeprowadzanych przez amerykańską armię. Wśród nich znalazło się kilka niezwykle spektakularnych.

Materiały udostępnia fizyk Gregory Spriggs. Jego kolekcja liczy około 8 tysięcy nagrań. O digitalizacji materiałów zadecydował w momencie, w którym zdał sobie sprawę, że taśmy filmowe, na których znajdują się nagrania ulegają coraz większej degradacji.

Siła rażenia gwarancją bezpieczeństwa

Testy jądrowe były szczególnie popularne tuż po zakończeniu II wojny światowej. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zbroiło się wtedy na potęgę, a po prezentacji niszczycielskiej siły nad Nagasaki i Hiroszimą, pracowano przede wszystkim nad zwiększeniem siły rażenia tego rodzaju broni. Od czasu zbombardowania Japonii nikt nie użył pocisków nuklearnych w celu ataku na inne państwo, posiadanie takiej broni i regularne jej testy dawały jednak gwarancję bezpieczeństwa. Nikt nie chciał atakować kraju, który miał w arsenale tak śmiercionośną broń.

Operacja Teapot pokazała, jak wygląda piekło

Podczas operacji Teapot przeprowadzono test o nazwie Turk. Wybuch jądrowy o mocy 46 kiloton został przeprowadzony w 1955 roku w okolicach Arequipy w Peru. Bombę zdetonowano dwa kilometry nad ziemią co sprawiło, że w początkowej fazie eksplozji przybrała ona niezwykle widowiskowy kształt kuli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak ugasić pożar? W ZSRR używało się do tego bomby atomowej i wyglądało to spektakularnie
  2. Fiasko rakiety Rocket Lab. Spadła na ziemię niedługo po starcie
  3. Ogromny krater wypełniony lodem na Marsie. Naukowcy opublikowali imponujące nagranie
  4. Jej marzeniem jest symbioza robotów z ludźmi. Android Sophia podziwia przyrodę, twórcy udostępnili nagranie

Następny artykuł