Szerszen
Źródło: Youtube.com

Niesamowite nagranie. Pszczoły zwalczają atak szerszenia gotując go na miejscu

Kuba WielochKuba Wieloch
9 Lipca 2020

Pszczoły to niesamowite owady, pod każdym względem. Okazuje się, że najbardziej pożyteczny gatunek na świecie, jest w stanie odeprzeć ataki drapieżników w niezwykły sposób

Taktyka pszczół

Pszczoły wytworzyły skuteczną taktykę obronną przeciwko intruzom. Wykorzystują one dwa rodzaje broni — ciepło oraz dwutlenek węgla. Jeden z japońskich gatunków pszczół wytworzył niesamowitą taktykę. Gdy intruz zbliży się do ula, zbierają się one w specjalną formację. Otaczają swojego przeciwnika i podnoszą temperaturę wewnątrz formacji do 45 st. C. Same pszczoły potrafią przetrwać temperaturę do 47 st. C, także o ile ich przeciwnik może się ugotować na miejscu, to samym pszczołom nic nie grozi.

Wroga mogą również udusić

To jednak nie jest jedyna broń w ich wyposażeniu. Wskutek wzmożonego ruchu wokół napastnika, drastycznie podnosi się poziom dwutlenku węgla w atmosferze. Jeśli więc intruz nie umrze od temperatury, to prawdopodobnie wykończy go brak tlenu.

Komentarz autora badań

” Szerszeń może zginąć już w ciągu pierwszych pięciu minut, gdy dochodzi do największej produkcji ciepła i emisji dwutlenku węgla. Przez pięć kolejnych minut pszczoły latają wokół napastnika, by upewnić się, czy jest martwy. „ - opowiada autor badań o pszczołach, Fumio Sakamoto z japońskiego Kyoto Gakuen University.

Nagranie

Poniżej przedstawiamy nagranie niesamowitej taktyki obronnej:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Plan Marsjańskiego miasta wygląda kapitalnie. Powstanie ono również na Ziemi
  2. Samsung planuje sprzedaż nowych telefonów bez ładowarek
  3. To już ostatni dzień tegorocznego Steam Summer Sale
  4. Nvidia warta więcej niż Intel po raz pierwszy w historii

Następny artykuł