fonograf
Źródło: CC0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=31761440

Czy wiesz, czym jest przedmiot na zdjęciu? Niewiele osób zna prawidłową odpowiedź

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Listopada 2020

Czy wiesz, co przedstawia zdjęcie? To dość zapomniana dziś technologia, jednak wielce poszukiwana przez niektórych kolekcjonerów. Dodam tylko, że chodzi tu o dawne nośniki muzyczne, które w niczym nie przypominały płyt ani tym bardziej dzisiejszych serwisów streamingowych.

Zdjęcie przedstawia niezwykle istotny element klasycznego już fonografu, czyli wiekowego przodka gramofonu i tym bardziej innych, nowoczesnych narzędzi do słuchania muzyki. Fonografy miały niegdyś jedną wadę, przez którą szybko zostały wyparte z rynku.

Prawdziwy przodek gramofonu

To, co widzicie na zdjęciu to cylindry do gramofonu. Cylindry te były jednymi z pierwszych nośników służących do zapisywania na nich różnego rodzaju dźwięków, w tym muzyki. Technologia ta jest obecnie dość zapomniana, jednak po dziś dzień można spotkać wielu kolekcjonerów skłonnych dużo zapłacić za artefakty minionych lat.

Bank Millenium ostrzega przed groźnym oszustwem. Klienci powinni uważać, można stracić fortunęBank Millenium ostrzega przed groźnym oszustwem. Klienci powinni uważać, można stracić fortunęCzytaj dalej

Cała historia domowego słuchania muzyki ma tak naprawdę początek na przełomie 1877 i 1878 roku. To wtedy Thomas Edison pokazał światu swój najnowszy wynalazek, czyli właśnie fonograf. Urządzenie okazało się rewolucyjne na skalę światową i ciężko dziś wyobrazić sobie technologię, gdyby nie to jedno odkrycie. Dzięki fonografowi w końcu możemy dziś słuchać muzyki na tak obszernej liście urządzeń, a sam przemysł muzyczny w kolejnych latach dostał prawdziwego kopa.

Dźwiękowa rewolucja

Fonograf okazał się prawdziwą rewolucją. Wszystko dzięki temu, że było to tak naprawdę pierwsze w historii urządzenie, dzięki któremu możliwe stało się jednoczesne nagrywanie i słuchanie danego dźwięku. Mimo, że pierwsze nagrania, za sprawą ówczesnej technologii, nie mogły być długie, to i tak okazywały się imponujący dla każdego wynalazcy, który chciał spróbować swoich sił w rozwoju tej technologii. Wtedy wiele osób widziało w nim przyszłość. Ale jak to w ogóle działało? Dane dźwięki zapisywane były na cylindrycznych nośnikach, które wyglądały właśnie tak, jak przedstawia je zdjęcie artykułu. Na przestrzeni lat pojawiały się różne ich wersje reprezentujące postęp w tej technologii.

Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaPoważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaCzytaj dalej

Jak korzystało się z fonografu?

Wszystko dzięki specjalnemu walcowi z podłączoną do niego diamentową igłą, która służyła do zapisywania lub odtwarzania danych dźwięków. Od pierwszej wersji tego urządzenia istniał jednak poważny problem - nie było sposobu, aby nagrania kopiować. To ostatecznie zadecydowało o odejściu fonografów i zastąpieniu ich znacznie nowszymi gramofonami. Same cylindry, początkowo tworzone z folii cynowej, pozwalały na zapis jedynie minuty nagrania. Kolejne ich wersje, tym razem produkowane z celuloidu, wydłużyły ten czas do aż 4 minut! Fonografy to zapomniana już dziś technologia, obecna jednak w wielu muzeach, u prywatnych kolekcjonerów czy nawet w wielu domach, jako skarb po naszych przodkach. Warto sprawdzić strych, czy przypadkiem nie znajdziemy tam prawdziwego skarbu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole

Naukowcy chcą panować nad pogodą. Aż ciężko uwierzyć czego dokonali, ogromna rewolucjaNaukowcy chcą panować nad pogodą. Aż ciężko uwierzyć czego dokonali, ogromna rewolucjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teresa Lipowska zdradziła, w czym tkwi sekret jej sukcesu. Urzekające słowa aktorki dają do myślenia
  2. Szczeniak urodził się z niezwykłym wyrazem pyszczka. Ciągle wygląda na zmartwionego
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Robert Lewandowski ma nowy pseudonim. Ksywa pasuje do niego jak ulał (WIDEO)
  7. Smutne wieści z samego rana. Strażacy z Legionowa w żałobie, nie żyje Dariusz Popis

Następny artykuł