Kosmos
Źródło: Pixabay

Naukowcy odkryli składnik konieczny do powstania życia. Pochodzi z gwiazd

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
10 Sierpnia 2020

Astronomowie dokonali przełomowego odkrycia. Zidentyfikowali nową klasę gwiazd.

Astronomowie donoszą o niespodziewanym odkryciu. Wszystko ma związek z fosforem.

Fosfor - źródło życia

Fosfor to jeden z pierwiastków, bez którego życie na Ziemi nie mogłoby w ogóle powstać. Warto jednak zaznaczyć, że występuje on w kosmosie niezwykle rzadko. Jednak astronomowie dokonali kompletnie niespodziewanego odkrycia. Podczas długich obserwacji, zidentyfikowali nową klasę gwiazd - niesamowicie bogatych w fosfor. Istnienie ich może świadczyć o tym, że pierwiastek jest powszechniejszy w przestrzeni kosmicznej niż do tej pory sądzono. Wnioski nasuwają się same przez się. Wygląda na to, że szansa, że życie narodziło się nie tylko na naszej planecie jest dużo większa. Ziemskie organizmy żywe w głównej mierze zbudowane są z sześciu kluczowych pierwiastków. Mowa o węglu, wodorze, azocie, tlenu, siarce oraz właśnie fosforze. Ostatni z nich jest bardzo ważnym składnikiem DNA i RNA. Cząsteczek, które tworzą kod genetycznym i genom każdego żyjącego organizmu.

Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemNadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemCzytaj dalej

Szczęście astronomów

W przeciwieństwie do wymienionych pierwiastków, fosfor jest w przestrzeni kosmicznej spotykany bardzo rzadko. Ostatnie odkrycie może zmienić sposób myślenia naukowców na ten temat. Do tej pory funkcjonowała teoria mówiąca o tym, że niemal cały fosfor istniejący we wszechświecie powstał podczas wybuchów nowych klasycznych oraz supernowych. Sugerowałoby to, że potencjalne pozaziemskie życie byłoby dużo trudniejsze do odnalezienia niż wszyscy o tym sądzimy. Co więcej, w takiej sytuacji Ziemia musiała mieć niezliczone pokłady szczęścia, że stała się jedną z planet bogatych w fosfor. Możliwe by było w takim razie, że powstała wraz z całym Układem Słonecznym w pobliżu supernowej. Ostatnie badania pokazują, że sytuacja może być zupełnie odmienna. Zmieni to zupełnie sposób postrzegania kosmosu przez badaczy. Fosfor może być we Wszechświecie znacznie powszechniejszy niż do tej pory sądzono. Astronomowie z IAC (Instituto de Astrofisica de Canarias) oraz Uniwersytetu w A Coruña odkryli kompletnie nową klasę gwiazd. Właśnie takich, które w swoim składzie zawierają ogromne ilości fosforu.

Nowy rodzaj obiektów kosmicznych

Zespół badaczy wykrył gwiazdy bogate w fosfor za sprawą analizy danych zebranych w ramach przeglądu Sloan Digital Sky Survey. Dalej jest jeszcze ciekawiej. Dokładnie mówiąc była to analiza świetlnych sygnatur całego szeregu gwiazd. Badacze zastosowali zupełnie nowatorskie podejście. Sposób ten pozwolił na odnalezienie 15 zupełnie nowych gwiazd. Pozwoliło to na identyfikację zupełnie nowej klasy kosmicznych obiektów. Nowe gwiazdy zawierają również takie pierwiastki jak magnez, krzem, tlen, aluminium czy cer. Nie ustalono jeszcze co może odpowiadać za tak charakterystyczny skład chemiczny. Badacze nie są na razie w stanie wyjaśnić, jakie procesy muszą zachodzić wewnątrz gwiazd oraz jak przebiega ich ewolucja. „Te wyniki pokazują nie tylko, że mamy do czynienia z nowym typem obiektów, ale również, że ich odkrycie otwiera drogę do eksploracji nowych fizycznych mechanizmów i jądrowych reakcji, które zachodzą we wnętrzach gwiazd.” przekazał opinii publicznej Tomas Massero, główny autor pracy naukowej poświęconej nowemu typowi obiektów kosmicznych.

Rosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to MarsRosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to MarsCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tornado ognia. Niszczycielski słup płomieni trawi wszystko na swojej drodze
  2. Air Force One z rewolucyjnym silnikiem. Prezydent USA będzie podróżował z prędkością 6000 km/h
  3. Bill Gates uważa, że bogaci będą chorować krócej. Biedni mają ciężej
  4. Stało się. 115 mln kary dla Biedronki - klientów wprowadzono w błąd

Następny artykuł