Panele słoneczne
Źródło: Pikist

Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
28 Sierpnia 2020

Panele słoneczne trafiają na wysypiska śmieci. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że zatruwają one środowisko naturalne toksycznymi odpadami.

Panele fotowoltaiczne są źródłem tak zwanej czystej energii. Niestety, jest to tylko teoretyczne. Żywotność paneli nie jest wieczna.

Panele słoneczne na wysypiskach

Panele słoneczne, które uległy zużyciu zamieniają się ze źródła zielonej energii w bardzo toksyczny odpad. Nie można zaprzeczyć temu, że fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań proekologicznych. Panele słoneczne kumulują energię słoneczną, nie powodując przy tym żadnych szkód. Ich popularność jest coraz większa. Stosowane są nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również jako gigantyczne elektrownie w Indiach czy Arabii Saudyjskiej. Bardzo podobna konstrukcja stanęła jakiś czas temu na terenie Czarnobyla. Panele słoneczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. W ich składzie można znaleźć toksyczne materiały. Jednym z nich jest np. ołów. Jeżeli panel trafi na na wysypisko śmieci, może dojść do poważnego skażenia środowiska. Niestety, takie sytuacje już się zdarzają.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Trucie środowiska

Ogrom producentów fotowoltaiki jest zdania, że ich panele będą działać przez około 25 lat. Cześć z takich paneli wchodziła na rynek już w latach 90’. Oznacza to mniej więcej tyle, że od kilku lat mamy do czynienia z odpadami z ogniw. Na całym świecie istnieje niewiele odpowiednich przepisów, które w należyty sposób regulują pozbywanie się zużytej fotowoltaiki. Na szczęście, istnieją organizacje non-profit, takie jak PV Cycle. Zajmują się one recyklingiem ogniw słonecznych. Trzeba przyznać, że wykonują one naprawdę dobrą robotę. W samej Unii Europejskiej, zbierają kilka tysięcy ton elektrośmieci rocznie. Warto zaznaczyć przy tym, że część użytkowników wymienia je na ogniwa nowej generacji, a niektórzy z nich są zmuszeni wyrzucić je ze względu na uszkodzenia. Często burze sieją spustoszenie wśród układów zbudowanych z paneli słonecznych.

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenieŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenieCzytaj dalej

Ameryka anty-przykładem

W aktualnym czasie rozwijana jest trzecia generacja ogniw fotowoltaicznych. Spowoduje to jedną istotną rzecz. Mnóstwo marketerów będzie namawiać użytkowników do tak zwanej wymiany “na lepsze”. Warto sobie w tym momencie zadać jedno kluczowe pytanie. Co się stanie z niepotrzebnymi panelami? Na pewno część z nich zostanie wyrzucona. Istnieje ryzyko, że zamiast do odpowiedniego miejsca, gdzie mogłyby przejść recykling, trafią po prostu na wysypiska śmieci. Polska jako państwo członkowskie nie jest współwinna za tworzenie szkodliwych odpadów. Unijne prawo mówi wprost, że producenci są zobowiązani do zapewnienie prawidłowego recyklingu swoich paneli słonecznych. Problem jest w innych miejscach. W Japonii, Indiach i Australii dopiero trwa opracowywanie odpowiednich zasad. W Stanach Zjednoczonych w tym temacie panuje całkowita samowolka. Problem jest naprawdę poważny i wymaga natychmiastowej reakcji. Jeżeli taka sytuacja dalej będzie miała miejsce, może dojść do poważnego skażenia środowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kuchnia Justyny Żyły to symbol przepychu i luksusu. Niejeden szef restauracji by jej pozazdrościł
  2. Czy uważasz, że polski rząd powinien zamknąć nierentowne kopalnie?
  3. Po ponad 200 latach badań dokonano wyjątkowego odkrycia. Niezwykły stwór ma 439 mln lat
  4. Już nigdy nie zjesz ryby z targu. Przerażające wyniki badań

Następny artykuł