Kobieta w łóżku z maseczką tlenową i ubraniach szpitalnych.
Źródło: flickr

W Europie pojawił się zupełnie nowy wirus. Jest pierwsza ofiara śmiertelna

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

W paryskim szpitali naukowcy odkryli zupełnie nowego wirusa, który jest odmianą ortobuniawirusa. Mowa o wirusie Cristoli, na jego temat nie ma jeszcze zbyt wielu informacji.

Do wykrycia wirusa użyto tych samych technik, które stosuje się w przypadku koronawirusa. Wirus został wykryty u 58-letniej kobiety, która z opisu lekarzy była bardzo chora.

Wirus roznoszony przez komary?

Na razie lekarze nie posiadają zbyt wielu pewnych informacji na temat nowego wirusa. Wiadome jest, że to nowa odmiana ortobuniawirusa, który rozprzestrzeniany jest przede wszystkim przez komary. Do jego odkrycia przyczyniła się technika, której użyli chińscy naukowcy podczas opisywania wirusa SARS-CoV-2, czyli metagenomika. Poza metodą wykrywania nowy wirus nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z koronawirusem.

Czym jest wirus Cristoli

Wirusa wykryto u 58-letniej kobiety z Paryża, która zmarła na zapalenie opon mózgowych. Nazwę zawdzięcza niewielkie miejscowości Créteil znajdującej się w bliskiej odległości do Paryża. Tam właśnie odkryto nowego wirusa. Niestety lekarze nie wiedzą na razie zbyt wiele na temat nowego odkrycia, lekarze podkreślają jednak, że jest zbyt wcześnie, aby zakładać, że obecność wirusa miała wpływ na śmierć kobiety, która jak podkreślają, cierpiała na kilka innych schorzeń, a bezpośrednim powodem zgonu było zapalenie opon mózgowych.

Lekarze podkreślają, że jest za wcześnie na spekulacje

“Ważne jest, aby zauważyć, że to zapalenie mózgu wystąpiło u osoby o bardzo obniżonej odporności, była to osoba bardzo chora. W tej chwili do opisania mamy tylko jeden przypadek. Oczywiście, jeśli w przyszłości zostaną zdiagnozowane inne przypadki, będziemy mieć bardziej precyzyjne dane o tej chorobie” - podkreśla profesor Jean-Michel Pawlotsky ze szpitala Henri-Mondor w Créteil. Naukowcy wspominają również, że na chwilę obecną nie wiedzą w jaki sposób pacjentka zachorowała i jaki wpływ miał wirus na jej śmierć. Lekarze podejrzewają, że wirusa przeniósł owad, jednak na chwilę obecną nie mają na to żadnych dowodów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy orientacja seksualna to ideologia? Polska Akademia Nauk z jasną odpowiedzią
  2. Trump podzieli się szczepionką na koronawirusa z Polakami? "Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka"
  3. Rosyjscy oszuści wyłudzili ponad 75000 zł. Wykorzystali wizerunki polskich dzieci
  4. Nie masz maseczki w sklepie? Powinieneś zostać olany - zaskakująca sugestia Szumowskiego

Następny artykuł