galaktyka
Źródło: Souricette-du-13, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Listopada 2020

Naukowcy postanowili zbadać proces kształtowania się naszej galaktyki. Okazało się, że do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy z najsilniejszej w historii kolizji. Dzięki niej Droga Mleczna liczy sobie tyle gwiazd, ile posiada aktualnie.

Skala kosmosu jest znacznie większa od naszej, więc mając na myśli "gigantyczną kolizję" tak naprawdę ciężko sobie faktycznie wyobrazić jej skalę. Naukowcy do tej pory nie zdawali sobie sprawy z jej istnienia, a to dzięki takiemu wydarzeniu Droga Mleczna wygląda dziś tak, jak wygląda.

Zbijanie się galaktyk

Aby jednak w pełni przybliżyć najnowsze odkrycie naukowców, trzeba sobie zdawać sprawę z jednej, dość istotnej rzeczy - procesu formowania się Drogi Mlecznej. Ta, jak zresztą wszystkie inne kosmiczne obiekty, powstała w następie Wielkiego Wybuchu.

Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesieniaNaukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesieniaCzytaj dalej

Około 13 miliardów 600 milionów lat temu wszechświat przypominał raczej gęstą zupę. Gazową, co prawda, ale jednak. Pod wpływem ściskającej go grawitacji doszło do zapłonu, który dał początek wszelkiemu istnieniu w kosmosie. Na skutek reakcji zamiany wodoru w hel zaczęły powstawać pierwsze gwiazdy.

Pod wpływem grawitacji gwiazdy te zaczęły się formować w skupiska. Jednak do ich "utrzymania" potrzeba było czegoś znacznie silniejszego, czyli czarnej dziury. Z czasem takie twory przeobrażały się w galaktyki. Te jednak na przestrzeni miliardów lat zaczęły się ze sobą "stykać", choć bardziej odpowiednim słowem byłoby - ścierać.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Umieść w słoiczku chrzan, czosnek i imbir, a stworzysz przepotężny, naturalny antybiotyk. Zabija wirusy i bakterie w mgnieniu oka

Największe "bum" w historii

W "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" ukazało się nowe pismo naukowe. Naukowcy pod przewodnictwem Dr. Diederika Kruijssena z University of Heidelberg oraz Dr. Joela Pfeffera z Liverpool John Moores University postanowili zrekonstruować "drzewo genealogiczne" naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.

Do sprzedaży w Biedronce trafi nowoczesny sprzęt. Wspaniała okazja dla entuzjastów domowych porządkówDo sprzedaży w Biedronce trafi nowoczesny sprzęt. Wspaniała okazja dla entuzjastów domowych porządkówCzytaj dalej

Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję w celu przyporządkowania do konkretnych skupisk całych gromad gwiazd. Brali przy tym pod uwagę ich wiek, zachowanie (chociażby kierunek poruszania się) i skład chemiczny. Dzięki temu udało się wyodrębnić co najmniej pięć kosmicznych zderzeń, w skutek których do Drogi Mlecznej przyłączały się gwiazdy z innych galaktyk.

Nieocenione przy tym okazało się analizowanie gromad kulistych gwiazd. Takie skupiska są niemal tak stare, jak cały wszechświat i w naszej Drodze Mlecznej znajduje się ich około 150. Sęk tkwi w tym, że w znacznej części nie rozpoczęły one swojego istnienia jako część naszej galaktyki.

Gwiazdy dołączają do galaktyk

Wśród wykrytych w historii naszej galaktyki kolizji z innymi, naukowcy znaleźli też jedną, o której do tej pory nie mówiono. A okazuje się, że najpewniej była największa w historii!Chodzi o zderzenie z galaktyką Krakena, z której zapożyczyliśmy bardzo dużo gwiazd. To o tyle ciekawe, że Droga Mleczna była wtedy (około 11 miliardów lat temu, gdy zderzenie nastąpiło) znacznie mniejsza.

Wielkie zmiany w nowej aktualizacji przeglądarki Google Chrome. Świetne wieści dla użytkownikówWielkie zmiany w nowej aktualizacji przeglądarki Google Chrome. Świetne wieści dla użytkownikówCzytaj dalej

"Zderzenie z Krakenem musiało być najbardziej znaczącym połączeniem, jakiego kiedykolwiek doświadczyła Droga Mleczna" - powiedział cytowany w artykule dr Kruijssen. "Wcześniej uważano, że zderzenie z kiełbasianą galaktyką Gaia, które miało miejsce około 9 miliardów lat temu, było największym zderzeniem w historii" - dodał naukowiec.

Dzięki kolizji z galaktyką Krakena do Drogi Mlecznej dołączyło nawet 13 nowych gromad kulistych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bar zabronił rozmów o koronawirusie. "Nareszcie możemy wypić kawę w spokoju"
  2. Adoptowali małe, urocze szczeniaczki. Po kilku tygodniach nie mogli uwierzyć, co z nich wyrasta
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Zbigniew Boniek przekazał porażającą wiadomość. Nie żyje legenda reprezentacji Polski, grał na mundialu
  7. Pod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiem

Następny artykuł