Galaktyka IC 5063
Źródło: hubblesite.org/NASA, ESA, Z. Levy (STScI)

Tajemnicze cienie w centrum galaktyki. Niezwykłe zjawisko zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
22 Listopada 2020

Niezwykłe zjawisko odkryto z pomocą Teleskopu Hubble’a. Galaktyka IC 5063 rzuca osobliwe cienie, których nigdy wcześniej nie zaobserwowano w znanym nam Wszechświecie. Naukowcy spekulują, czym mogą być spowodowane.

Kosmiczny teleskop nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a orbituje wokół Ziemi już od 30 lat. Podczas trzech dekad swojej pracy dostarczył nam wiele przepięknych zdjęć przeróżnych miejsc i obiektów w kosmosie. Czas przyjrzeć się nowemu odkryciu.


Tajemnicze cienie odległej galaktyki


Tym razem nasz najsłynniejszy i najbardziej zasłużony teleskop został skierowany na galaktykę IC 5063, odległą od Ziemi o 156 milionów lat świetlnych. Hubble uchwycił niecodzienny sposób, w jaki rozchodzi się światło bijące z jej wnętrza.


Uwagę naukowców zwróciły tajemnicze cienie okalające obiekt. Światło emitowane przez galaktykę wydaje się być przytłumione. Eksperci porównują je do tak zwanych promieni zmierzchowych.

Rozpoczęły się kontrole. Chodzi o abonament RTV, kary sięgają nawet 680 zł. Jest ważny szczegółRozpoczęły się kontrole. Chodzi o abonament RTV, kary sięgają nawet 680 zł. Jest ważny szczegółCzytaj dalej


Wschody i zachody


Promienie zmierzchowe to zjawisko, które obserwujemy podczas zachodów i wschodów słońca. Niekiedy światło jest częściowo zasłonięte przez chmury lub elementy krajobrazu takie jak góry. Wówczas widzimy promienie zmierzchowe.


Tym, którzy nie poświęcali takiej uwagi zachodzącemu słońcu, zjawisko tajemniczych cieni może przypominać łunę rzucaną przez światła miasta na zachmurzone nocne niebo.


Naukowcy przypuszczają, że dziwne cienie obserwowanej przez Teleskop Hubble’a galaktyki mogą powstawać w podobny sposób, co promienie na Ziemi. Z tą różnicą, że cienie galaktyki IC 5063 są odrobinę dłuższe.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Mężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeni
  2. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10
  3. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli


Galaktyka Seyferta


Na podstawie zdjęć wykonanych przez Teleskop Hubble’a naukowcy oszacowali, że długość tajemniczych cieni galaktyki IC 5063 wynosi ponad 36 tysięcy lat świetlnych. To ponad 30% średnicy Drogi Mlecznej.


Co ciekawe, IC 5063 należy do grupy Seyferta. Są to galaktyki o różnym kształcie, lecz posiadające jedną kluczową wspólną cechę - ich jądra charakteryzują się bardzo dużą jasnością. W centrum galaktyki znajduje się masywna czarna dziura, która (paradoksalnie) jest przyczyną tak dużej jasności.

NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrałoNASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrałoCzytaj dalej


Centrum galaktyki


Gdy galaktyka z czarną dziurą w centrum charakteryzuje się dużą jasnością, zachodzi zjawisko, które może wydawać się zupełnie nielogiczne. W końcu czarne dziury nie emitują światła. Skąd więc tak intensywna jasność?


Otóż generuje je materia pochłaniana nieustannie przez potwora znajdującego się w centrum układu. Naukowcy przypuszczają, że to właśnie działanie czarnej dziury w centrum galaktyki IC 5063 może być powodem tworzenia dziwnych cieni, które zaobserwowano. Na razie jednak to tylko spekulacje - by je potwierdzić, konieczne są dalsze obserwacje obiektu.

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BPDzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BPCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH PORTALACH:

  1. Już niedługo galerie będą znowu otwarte. Mocny komentarz specjalisty
  2. Tysiące Polaków ugotują w święta barszcz wigilijny z cudownego przepisu Gessler. Nawet babcie się zachwycą
  3. Mężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeni
  4. Uciążliwa usterka PlayStation 5. Jest proste rozwiązanie problemu
  5. Wspaniała wiadomość dla osób niewidomych. Google testuje nowatorską technologię
  6. Wczoraj nie pokazał klasy, choć uprawia sport dla dżentelmenów. Marcin Najman i jego piękne hobby ze zwierzakami
  7. Pamiętacie Marusię z filmu “U Pana Boga za piecem”? Wiemy, jak dziś wygląda Irina Łaczina

Następny artykuł