Game Boy
Źródło: pixabay

Pamiętacie Game Boya? Kultowy handheld Nintendo

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Września 2020

W czasach, gdy handheldy nie były aż tak popularnymi urządzeniami do grania, Nintendo wypuściło prawdziwą bombę. Ich kultowy już Game Boy zdobył serca graczy z całego świata. Urządzenie jest tak naprawdę popularne do dziś. Graliście?

Game Boy to konsola, która "zmieniła wszystko". Niewielki handheld od japońskiej firmy Nintendo wywołał prawdziwą burzę na rynku, a w kolejnych latach pojawiały się coraz to nowsze wersje sprzętu.

Legendarny Game Boy

W latach .80 i .90 nie było do wyboru zbyt dużej ilości handheldów, czyli przenośnych konsol do gier. Dość powiedzieć, że tak naprawdę większość z nich to niewielkie urządzenia zdolne odpalić dosłownie jedną wbudowaną grę i... tyle. Oczywiście w tamtych czasach było to i tak naprawdę sporo, a możliwość spędzenia czasu na elektronicznym sprzęcie poza domem, np. w podróży, była czymś nowym. Wydawana przez Nintendo głównie w latach 1980 - 1991 seria konsol Game & Watch była właśnie takim sprzętem - prostym, z wbudwanym zegarem i jedną grą. Jej projektant, Gunpei Yokoi, chciał dokonać jednak czegoś większego.

Rewolucja na rynku

Gunpei Yokoi stanął na czele nowego projektu Nintendo, który miał oblicze rozrywki już na zawsze. Mimo, iż początkowo Game Boy'e powstawały z myślą o tych, z bardziej zasobnym portfelem, szybko zastąpiono najdroższe elementy ich tańszymi zamiennikami i oto jest - pierwszy Game Boy wydany w 1989 roku (w Polsce dopiero pięć lat później)! Intyicyjne (jak na tamte czasy) sterowanie, rewolucyjne podzespoły i możliwośc odpalania gier przechowywanych na kartridżach o pojemności 256 kbit, 512 kbit, 1 Mbit, 2 Mbit, 4 Mbit i 8 Mbit okazały się strzałem w dziesiątkę. Ludzie rzucili się na nowy pomysł Nintendo, który dosłownie "wygrał rynek".

Coraz to nowsze wersje Game Boya

Po sukcesie pierwszego Game Boya, Nintendo nie spoczęło na laurach. Zdecydowano się na wydanie mniejszej wersji Game Boy Pocket, Game Boy Light dla nocnych marków, najbardziej znany Game Boy Color, Game Boy Advance i wypuszczony niemal wraz z kolejną erą handheldów (czyli Nintendo DSem) Game Boy Micro. Zatrzęsienie różnych części Pokemonów, Mario, Tetris, Zelda czy Metroid to zaledwie wierzchołek popularnych pozycji dostępnych na ten sprzęt. Mieliście własnego Game Boya czy pożyczaliście od znajomych? Jak go wspominacie?

Następny artykuł