gameboy
Źródło: Pixabay

Kultowe urządzenie na którym grało się w Pokemony. Pamiętacie Game Boya?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Października 2020

W czasach, gdy mało kto mógł pozwolić sobie na PCta, a triumf święciły Pokemony, pojawiła się konsola, która zawładnęła światem. Game Boy podbił serca graczy na całym świecie. Pamiętacie jeszcze to kultowe urządzenie?

Handheldy, czyli konsole przenośne, dziś już prawie całkowicie zostały wyparte przez smartfony i tablety. Dawniej jednak święciły prawdziwe triumfy wśród graczy, a ich popularność utrzymywała się długo.

Złota era konsol przenośnych

Choć Game Boy zawładnął światem w latach 90. to prawdziwa "złota era" konsol przenośnych tak naprawdę nastąpiła wraz z premierą PSP, czyli PlayStation Portable. Ta niewielkie urządzenie pokazało swoje pazury i udowodniło graczom na całym świecie, że da się wykorzystać mały ekran i niezbyt rozbudowane podzespoły w taki sposób, aby niemal całość dorównywała dużym sprzętom. Sony przeniosło na PSP szereg szalenie popularnych produkcji z "dużych" braci PlayStation, na czele z God of War czy Killzone. Ale tak naprawdę Game Boy był przełomem.

NASA: W stronę Ziemi zmierza tajemniczy obiekt. Eksperci osłupieli, nie mogą uwierzyć, czym jestNASA: W stronę Ziemi zmierza tajemniczy obiekt. Eksperci osłupieli, nie mogą uwierzyć, czym jestCzytaj dalej

Game Boy

Nintendo Game Boy, którego premiera nastąpiła w 1989 roku dla Azji i Ameryki oraz w 1990 roku dla Unii Europejskiej, zaś kolejne cztery lata później dla Polski pokazał, że gracze chcą zabierać ze sobą swoje hobby. Choć wcześniej istniały już podobne urządzenia przenośne, to dopiero 8-bitowe urządzenie Nintendo można nazwać prawdziwą rewolucją. Nic dziwnego, gdyż na niewielkich rozmiarów urządzenie trafiały gry, które dziś uznawane są za kultowe, na czele z całą serią Pokemonów. Sam Game Boy powstał jako kolejna wersja (znacznie rozbudowana) wydanego wcześniej Game & Watch, którego ograniczenia nie pozwalały na za wiele.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie

2. Miłość nie zna żadnych granic. Poruszające i piękne zdjęcie ze ślubu obiegło już świat, historia doprowadza do łez

Banknot 100 złotych wart nawet kilka razy więcej. Można zarobić ogromne pieniądzeBanknot 100 złotych wart nawet kilka razy więcej. Można zarobić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Pamiętacie jeszcze ten sprzęt?

Nintendo Game Boy doczekał się wielu, u nas być może nawet bardziej znanych, wersji. Kolejnym przełomem był w końcu Game Boy Color prezentujący nam kolorowy wyświetlacz, a później powstały także takie wersje jak Game Boy Advanced. Po tym, gdy popularność tego sprzętu minęła, a ludzie woleli korzystać ze smartfonów, Nintendo wydało takie konsole jak Nintendo DS, które również było sporym sukcesem. Co ciekawe, flagowy sprzęt od Japończyków nawet dziś jest hand heldem (albo połowicznie) i jest nim Nintendo Switch. Pamiętacie jednak pierwsze Game Boye i szał, jaki na nie był? A może sami mieliście jednego?

Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonautyMars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonautyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chcieli porzucić swojego psa na ulicy. Zwierzak zorientował się, co się dzieje, wszystko nagrano
  2. Robisz wszystko według przepisu, a ciasto ciągle pęka? Ania Starmach wyjaśnia jaki błąd masowo popełniają Polacy
  3. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał
  4. Poczta Polska nabiera Polaków. Rozpoczęła się akcja na ogromną skalę
  5. Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonauty
  6. Uwaga, kolejne ważne nagłe zmiany i zakazy. Trzeba się przygotować, rząd informuje

Następny artykuł