Aedes Aegypti - komar.
Źródło: flickr

Genetycznie modyfikowane komary zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Czerwca 2020

Brytyjska firma Oxitec uzyskała zgodę na wypuszczenie pierwszej transzy genetycznie modyfikowanych komarów na terenie Florydy i Teksasu. Laboratoryjne komary mają za zadanie ograniczyć populację gatunku komarzyc roznoszących groźne dla człowieka choroby. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji, część naukowców alarmuje, że nie wiemy jakie mogą być skutki takiego działania.

Według szacunków firmy Oxitec, w ciągu dwóch lat do środowiska naturalne trafić może nawet kilka milionów genetycznie modyfikowanych komarów.

Choroby, które roznoszą komary

Samice komarów żywią się ludzką krwią. Podczas żywienia przenoszą jednak wiele zarazków i chorób w tym groźne dla człowieka choroby, takie jak denga, chikungunya, żółta febra i Zika. To właśnie ta ostatnia choroba, o której zrobiło się głośno parę lat temu, sprawiła, że postanowiono wykorzystać modyfikowane komary. Wirus Zika zagraża szczególnie kobietom w ciąży, ponieważ uszkadza on płód i doprowadza do mikrocefalii.

Konkretny rodzaj komara na celowniku

Komarem, który odpowiedzialny jest w głównej mierze za roznoszenie chorób jest Aedes Aegypti, to właśnie samce tego rodzaju zostały zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, aby ograniczały liczbę nowych komarów z tego gatunku. Naukowcy zaprojektowali specjalne geny w samcach, który sprawia, że ich potomstwo nie będzie mogło dożyć dorosłości, nie osiągnie więc wieku lęgowego. To w efekcie doprowadzi do bardzo dużego ograniczenia tego gatunku w naturalnych warunkach.

Naukowcy nie mają pewności czy to dobry pomysł

Genetycznie modyfikowane komary firma Oxitec chciała wprowadzić już w 2016 roku wtedy jednak władze hrabstwa Monroe na Florydzie się na to nie zgodziły. Od tego czasu firma udoskonaliła swoje komary i uzyskała pozytywną opinię Environmental Protection Agency (EPA). Genetycznie modyfikowane komary zostaną wypuszczone na początku w Teksasie i na Florydzie. Naukowcy dalej jednak nie mają pewności co do bezpieczeństwa związanego z takim działaniem. Florida Keys Environmental Coalition informuje, że kilkukrotnie prosiła firmę Oxitec o współpracę mającą na celu sprawdzenie bezpieczeństwa wprowadzenia genetycznie modyfikowanych komarów do środowiska naturalnego, jednak prośby były nieskuteczne, a brytyjska firma zasłaniała się politycznymi i marketingowymi zagrywkami, aby przekonać do siebie społeczeństwo. Ostatnia nadzieja przed wypuszczeniem komarów jest protest poszczególnych władz lokalnych. Pierwsze testy zaplanowano w Teksasie na 2021 rok.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie się podziały komary? Naukowcy wyjaśniają zagadkowo niską aktywność insektów
  2. Wegańskie buty? Polska firma robi obuwie z kaktusa i ananasa
  3. Tak ciepło na Syberii nigdy nie było. Zmiany klimatyczne zmienią życie milionów osób
  4. Moc smaku w robaku! Żywność z owadów w jednej z głównych sieci marketów w Polsce

Następny artykuł