godziny dla seniorów
Źródło: Pixino

Czy uważasz, że godziny dla seniorów to dobry pomysł rządu?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Października 2020

Globalna pandemia wywołała niespodziewany wpływ na gospodarkę. Rząd stara się jak może aby ją uratować, ale jednocześnie nie dopuścić do tego, aby wirus szalał po całym kraju. Jednym z pomysłów są właśnie godziny dla seniorów. Czy to w ogóle ma jakiś sens, jak uważasz?

Szczepionki ogólnodostępnej na COVID-19 jeszcze nie ma. Z tego względu rządy wielu krajów wpadają na czasami dość osobliwe pomysły, aby chronić swoich obywateli. W Polsce ostatnio głośno zrobiło się o godzinach dla seniorów. Czy faktycznie są w stanie ochronić starsze osoby?

Godziny dla seniorów

Zastosowano je już wcześniej, gdy Polska była w trakcie "pierwszej fali" zachorowań na COVID-19, jednak i wtedy wywołały mieszane uczucia. Godziny dla seniorów to pomysł rządu, który jednocześnie ma uratować w chociaż niewielkim stopniu gospodarkę, ale jednocześnie nie dopuścić do tego, aby w naszym kraju pojawiło się więcej zarażeń. Polega na tym, że w godzinach 10:00 - 12:00 zakupy w różnych sklepach (ale też i w aptekach czy nawet odwiedzin w bankach) mogą dokonać wyłącznie starsze osoby. Pomysł ten ma oczywiście jedną, bardzo istotną zaletę, gdyż chroni osoby szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 przed zachorowaniem. W końcu gdy w sklepach są mniejsze kolejki i mniej znajduje się osób potencjalnie bezobjawowych, to i ryzyko zarażenia znacznie spada.

Na orbicie Ziemi o mało nie doszło do kosmicznej katastrofy. Naukowcy alarmująNa orbicie Ziemi o mało nie doszło do kosmicznej katastrofy. Naukowcy alarmująCzytaj dalej

Pomoc gospodarce?

Oczywiście wraz z godzinami dla seniorów w celu ochrony zdrowia publicznego, pojawiają się również zagadnienia ukierunkowane na nieco inna stronę funkcjonowania państwa, czyli gospodarkę. Ta ma poważne problemy, została mocno dotknięta pandemią, a wiele mniejszych firm zniknęło wręcz z rynku, niektórzy mają poważne problemy i stoją na granicy bankructwa, zaś znaczna część pracowników została w wielu firmach zwolniona. Nic więc dziwnego, że, zgodnie z tym, co twierdzą przedstawiciele rządu, ponowny totalny lockdown kompletnie nie wchodzi w grę. Mogłoby to wywołać gospodarcze skutki widoczne jeszcze lata po pandemii. Jednak godziny dla seniorów, zdaniem niektórych, nie przyczyniają się do poprawy sytuacji.

ING Bank Śląski informuje o istotnych ograniczeniach. Zmiana dotyczy wszystkich klientówING Bank Śląski informuje o istotnych ograniczeniach. Zmiana dotyczy wszystkich klientówCzytaj dalej

Za czy przeciw?

Paradoksalnie to właśnie wielu seniorów wypowiada się w telewizji negatywnie o tym pomyśle rządu uważając, że specjalne godziny do robienia zakupów nie są im potrzebne, a i tak znaczna część z nich chodzi do sklepu o innych porach, tj. z samego rana czy po prostu wieczorem. Sklepy i inne przedsiębiorstwa również nie widzą tu pozytywów, bo zwyczajnie między 10 a 12 prawie nikt do sklepów nie przychodzi. Klientów jest mało, ruch się znacznie zmniejsza, a potem z kolei intensyfikuje, gdy do sklepu na raz wpada dużo osób czekających do południa. Czy jednak Waszym zdaniem ten pomysł rządu ma jakikolwiek sens czy może wcale nie poprawi sytuacji? Koniecznie dajcie znać, co uważacie.

Koncern farmaceutyczny chciał zarobić na leku przeciw COVID-19. Nie udało się, analitycy są w szokuKoncern farmaceutyczny chciał zarobić na leku przeciw COVID-19. Nie udało się, analitycy są w szokuCzytaj dalej

Następny artykuł