Księżyc o sonda kosmiczna
Źródło: PickPik

Czas na kosmiczne górnictwo. Chiny testują górniczą sondę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Września 2020

Kiedy cały świat odwraca się od paliw kopalnianych na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE), Chiny postanawiają zrobić wszystkim na złość i przygotowują się do kosmicznego górnictwa. 

Górnictwo nie musi jednak dotyczyć jedynie węgla. Na Ziemi w końcu zabraknie zasobów naturalnych skrywanych pod Ziemią. Coraz więcej światowych mocarstw i prywatnych firm zaczyna dopatrywać się szansy na pozyskiwanie surowców w kosmosie. Chiny już niedługo wyślą testowy statek górniczy w przestrzeń kosmiczną.

Origin Space - chiński potentat kosmiczny

W 2014 roku chiński rząd otworzył sektor kosmiczny dla prywatnych firm działających na terenie tego kraju. Niedługo po tym powstała firma Origin Space, która od początku specjalizuje się w kwestiach związanych z wydobyciem surowców z asteroid i sprowadzaniem ich na Ziemię. Teraz kosmiczna firma z Chin rozpoczyna ostatnie przygotowania do testów swojego najnowszego projektu, dzięki któremu Chińczycy będą mogli rozpocząć eksploatację obcych planet pod katem zasobów naturalnych, które się na nich znajdują.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]

2. Pamiętacie Bronkę z “Daleko od szosy”? Aktorka wreszcie zdradziła jedną z największych tajemnic serialu

Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4KDetonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4KCzytaj dalej

Kosmiczne górnictwo to przyszłość

W Chinach projektem kosmicznego górnictwa zajęła się firma Origin Space. W najbliższym czasie (w okolicach listopada) planują oni wysłać w kosmos swoją nowatorską sondę satelitarną NEO-1. Statek ten nie będzie prowadził żadnego wydobycia, ale posłuży do przetestowania rozwiązań technologicznych, które w przyszłości mają dać Chińczykom możliwość prowadzenia prac wykopaliskowych w kosmosie.
“Celem misji jest zweryfikowanie oraz sprawdzenie wielu funkcji, takich jak między innymi manewry orbitalne statku kosmicznego, symulowane przechwytywanie małego ciała niebieskiego oraz identyfikacja i sterowanie całym pojazdem” - tłumaczy Yu Tianhong, jeden z założycieli Origin Space. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2021 roku Państwo Środka może wysłać kolejną sondę, która rozpocznie pracę w pełni swoich możliwości.

Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]Czytaj dalej

NEO-2 - szansą na księżycowe górnictwo

Po przeprowadzeniu testów sondy NEO-1 i przeanalizowaniu wyników, Chińczycy planują wysłać na powierzchnię Księżyca drugą sondę - NEO-2 - której zadaniem będzie rozpoczęcie prac na powierzchni Srebrnego Globu. Ma to mieć miejsce na przełomie 2021 i 2022 roku. Chińska Agencja Kosmiczna chce zgrać to wydarzenie z pierwszym załogowym lotem na Księżyc przeprowadzonym przez Państwo Środka. Oprócz Chin, swoje plany związane z kosmicznym górnictwem ma również Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA), która weszła we współpracę z kilkoma prywatnymi firmami, które mają im pomóc rozwinąć technologię pozwalającą na gromadzenie zasobów z kosmosu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wsyp 1 przyprawę do kawy, a wydobędziesz wyjątkowy smak i wzmocnisz odporność. Dzięki niej zapomnisz o słodzeniu, idealna na jesienne poranki
  2. Krowa tonęła we łzach. Myślała, że jedzie na rzeź, niespodziewanie kierowca ciężarówki obrał inny kurs
  3. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  4. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  5. Jak zostać astronautą? Powstaje reality show, które na to pozwoli
  6. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]

Następny artykuł