Kadr z intra do gry Gothic. Tytuł: Witamy w kolonii
Źródło: YouTube/Sitom1X

"Witamy w Kolonii", czyli legendarny Gothic. Graliście?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Października 2020

Są gry, które się pojawiają i chwilę po premierze już nikt o nich nie pamięta. Są też takie gry, które prawie 20 lat po premierze wciąż wzbudzają wśród graczy ciepłe uczucia i na samo wspomnienie chce się do nich wrócić chociażby na chwilę. Taką grą jest z całą pewnością produkcja niemieckiego studia Piranha Bytes, czyli Gothic.

Gothic miał swoją premierę w 2001 roku. Początki nie zwiastowały, że gra wydana przez JoWooD Entertainment zyska status legendarnej produkcji. Gra na zachodzie raczej odbiła się od graczy ze względu na dosyć brzydką grafikę i siermiężne sterowanie. Na wschód od Niemiec gra stała się jednak ogromnym hitem.

Syndrom sztokholmski w grze

Gothic był specyficzną produkcją. Surowa grafika, mało intuicyjne sterowanie i dosyć wysoki poziom trudności sprawiał, że tak zwany próg wejścia do świata, w którym królestwo Myrtany toczy odwieczne wojny z Orkami, był po prostu bardzo wysoki. Ja sam miałem kilka podejść do tej produkcji, a najczęściej poddawałem się w momencie, w którym trzeba było podnieść zardzewiały miecz i obronić się nim przed Ścierwojadem. Po chwili jednak gracz wpadał w pułapkę Gothica i pomimo jego wad, nie potrafił od niego odejść.

Call of Duty ze specjalnym trybem na Halloween. W grze spotkamy bohaterów horrorówCall of Duty ze specjalnym trybem na Halloween. W grze spotkamy bohaterów horrorówCzytaj dalej

Po kilku chwilach człowiek zaczynał jednak magicznie wsiąkać w świat przedstawiony, a Kolonia, czyli obóz karny dla wszelkiego rodzaju rzezimieszków, morderców i innych typów spod ciemnej gwiazdy stawał się dla gracza niczym drugi dom. Wtedy też okazywało się, że grafika nie była surowa, tylko klimatyczna, a sterowanie po chwili stawało się niezwykle intuicyjne (możecie mnie posadzić o każdej porze dnia i nocy do Gothica i będę wiedział co i jak, a po dwóch dniach przerwy od grania w RDR2 przez większość czasu próbuję nie zastrzelić swojego konia przez przypadek).

NASA z ogromnym sukcesem. Sonda OSIRIS-REx zapisze się w historiiNASA z ogromnym sukcesem. Sonda OSIRIS-REx zapisze się w historiiCzytaj dalej

Gothic, czyli przygoda, która trwa do dziś

Chociaż od światowej premiery Gothica minęło już ponad 19 lat, to miłośnicy gry są cały czas aktywni. Jeżeli chodzi o kontynuacje pierwszej części, to wszyscy fani wiedzą, jak wygląda sytuacja. Bardzo dobra druga część, kontrowersyjna trójka, a potem kłótnie na linii JoWooD – Piranha Bytes sprawiły, że gra rozbiła się na dwie oddzielne produkcje, z których ani Arcania (wydawana przez JoWooD), ani Risen (tworzony przez Piranha Bytes) były już tylko marnym cieniem Gothica.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. Wielka gwiazda "Tańca z gwiazdami" zarażona koronawirusem. Możemy zapomnieć o występie w najbliższym czasie

Wydarzenia te jednak sprawiły, że Gothic został zapomniany. Co więcej po latach od premiery, gra zyskała ogromne zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dzięki żywemu i niezwykle aktywnemu fanbase-owi, między innymi z Polski. Obecnie wszyscy fani Gothica oczekują na ogromną fanowską produkcję bazującą na drugiej części i dodatku Noc Kruka, czyli Kroniki Myrtany. Według ostatnich informacji ma ona mieć premierę jesienią tego roku.

Uważaj na fałszywe SMS-y od sanepidu, które potrafią nieźle nastraszyć. Możesz też stracić ogromne pieniądzeUważaj na fałszywe SMS-y od sanepidu, które potrafią nieźle nastraszyć. Możesz też stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Graliście w Gothica?

Gothic nie był z pewnością produkcją dla każdego, jednak z pewnością każdy, kto dał mu szansę i wciągnął się w fabułę, przeprosił się z dziwnym sterowaniem i wysokim poziomem trudności zakochał się w produkcji niemieckiego studia Piranha Bytes. A czy Wy graliście w Gothica? Jakie są Wasze wspomnienia związane z tą legendarną produkcją?

Następny artykuł