Autostrada A1 - Bramki - Łódź Północ
Źródło: Wikimedia Commons

Nowelizacja prawa drogowego. Spełnienie dwóch warunków pozwoli uniknąć Ci wysokiej kary

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
19 Czerwca 2020

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przez wielu może być uważana za bardzo kontrowersyjną. Umożliwia ona stworzenie nowego systemy do poboru opłat drogowych. Będzie on wymagał rejestracji oraz montażu urządzeń lokalizacyjnych. Jak możemy się dowiedzieć, za niespełnienie tych warunków będą grozić nam wysokie kary.

Dane o płatnościach będą bezpośrednio przekazywane do skarbówki. To właśnie Krajowa Administracja Skarbowa ma odpowiadać za ich ściąganie.

Problematyczna zmiana

Najnowsze zmiany mogą być problematyczne dla wielu polskich kierowców. Zgodnie z nimi, właściciele, posiadacze albo użytkownicy samochodów będą zmuszeni wyposażyć je w zewnętrzny system lokalizacyjny, urzadzenie pokładowe albo urządzenie mobilne wraz z oprogramowaniem. Mają one przekazywać nasze aktualne dane geolokalizacyjne na okres przejazdu po drogach oraz dokonać rejestracji w rejestrze uiszczających opłatę elektroniczną. Za pobieranie naszych pieniędzy ma odpowiadać Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystko to dzięki nowoczesnemu systemowi teleinformatycznemu. Za jego zaprojektowanie, zbudowanie i wdrożenie ma odpowiadać właściwa jednostka sektora finansów publicznych. Przy jego budowie i tworzeniu mają zostać wykorzystane rozwiązania monitorowania drogowego przewozu towarów SENT. Został on już przygotowany i wdrożony przez Krajową Administrację Skarbową.

Obowiązkowa rejestracja

Skorzystanie z nowego systemu będzie wymagało od nas rejestracji. Przekażemy przy niej kilka istotnych informacji na nasz temat oraz samochodu.

  • imię i nazwisko lub nazwę właściciela, posiadacza albo użytkownika pojazdu, adres zamieszkania lub adres jego siedziby;
  • numer PESEL, numer identyfikacji podatkowej albo inny numer identyfikacyjny,za pomocą którego właściciel, posiadacz albo użytkownik pojazdu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług;
  • dane pojazdu samochodowego (numer rejestracyjny, markę, model, rok produkcji, pojemność skokową silnika i maksymalną moc netto silnika oraz numer VIN).

Wysokie kary

Za niespełnienie obowiązku rejestracji albo za podanie danych, które są niezgodne ze stanem faktycznym, wymierzona zostanie kara w wysokości od 500 zł do 1,5 tys. zł. Nowy system ma dotyczyć przejazdów po płatnych odcinkach dróg. Po opuszczeniu takie odcinka autostrady czy drogi płatnej dane mają nie być zbierane. Cały projekt wywołuje wiele kontrowersji. Eksperci poddają w wątpliwość sens takiego rozwiązania w sytuacji gdy mamy tak mało dróg płatnych, a często ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska może dostać 700 mld złotych z UE. Polacy skorzystają w ramach kilku ważnych programów
  2. Dramatyczny przyrost zachorowań. Takiej sytuacji nie było od dwóch miesięcy
  3. Najmłodsza ofiara COVID-19. Zmarło 13-dniowe niemowlę
  4. IMGW ostrzega przed trąbami powietrznymi. II stopień zagrożenia w 10 województwach

Następny artykuł