Prezenteacja termicznego ubrania.
Źródło: University of Manchester

Genialny sposób na upał. Ubrania pozwolą Ci obniżyć temperaturę ciała

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

W czasach, w których wszystkie otaczające nas urządzenia są smart i mają tysiące różnych funkcji i zastosowań, naukowcy niestrudzenie szukają kolejnych gałęzi technologii, które mogą uprzyjemnić nam życie. Czas więc przyszedł na inteligentne ubrania.

Badania przeprowadzane nad dwuwymiarowym grafenem materiałowym doprowadziły do stworzenia inteligentnych ubrań, które potrafią obniżyć temperaturę ciała człowieka w gorącym klimacie.

Dynamiczna kontrolna promieniowania cieplnego

Grupa naukowców z National Graphene Institute w Manchesterze opracowała nowatorską technologię ubrań grafenowych. Materiał został wykorzystany ze względu na swoje niesamowite termiczne i elastyczne właściwości. Badania skupiają się na razie na rozwoju odzieży pod kątem obniżania temperatury ciała, taka funkcjonalność jest bardzo przydatna w krajach (i miejscach pracy), w których temperatury osiągają bardzo wysokie właściwości.

Grafen - materiał przyszłości

To właśnie na Uniwersytecie w Manchesterze, z którego pochodzą naukowcy w 2004 roku udało się wyizolować grafen o grubości jednego atomu. Taka technologia pozwala na zupełnie nowe możliwości w rozwoju baterii, smartfonów, akcesoriów a nawet, jak w przypadku tego artykułu, odzieży sportowej. “Zdolność kontrolowania promieniowanie cieplnego jest kluczem dla wielu innych aplikacji, jak choćby zarządzanie temperaturą ciała w klimatach z ekstremalnymi temperaturami. Termiczne koce są np. klasycznym przykładem tego zastosowania, jednakże utrzymanie tej funkcjonalności, kiedy otoczenie ociepla się lub ochładza, było dotąd ogromną przeszkodą. Ta skuteczna demonstracja modulowania optycznych właściwości na różnych materiałach może być przełomem dla stworzenia nowych technologii operujących w promieniowaniu podczerwonych i innych obszarach elektromagnetycznego spektrum dla aplikacji typu tekstylne wyświetlacze, komunikacja, adaptacyjne skafandry kosmiczne czy moda” - tłumaczył naukowiec prowadzący badania, Coskun Kocaban.

Technologia kosmosu

Opracowana przez naukowców z Manchesteru technologia kontrolowania temperatury za pomocą dwuwymiarowego grafenu przyda się również w kosmosie. Satelity krążące naokoło naszej planety są często wystawiane na ekstremalne temperatury. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, naukowcy odpowiedzialni za te satelity będą mogli dowolnie kontrolować ich temperaturę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowoczesna technologia dla koszykarzy NBA. Opaski rozpoznają objawy Covid-19
  2. Na wizytach u lekarzy zaoszczędzimy kilka godzin. Medycyna przyszłości, czyli konsultacje na odległość
  3. Górniku nie patrz. Zielona rewolucja nadchodzi do Polski
  4. Niedługo pojedziemy bez plastikowego prawa jazdy. Gigantyczna zmiana dla wszystkich kierowców

Następny artykuł