Tablica sygnalizująca przejście graniczne w Ustce.
Źródło: Wikipedia Commons

Wracamy do swobodnego podróżowania. Jakie zasady obowiązują na przejściach granicznych?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Czerwca 2020

Polskie granice znowu otwarte. Od północy zniesione zostały kontrole graniczne z krajami Unii Europejskiej. To znaczy, że przestał obowiązywać również nakaz kontroli sanitarnych oraz 14 dniowej kwarantanny. MSZ poinformowało, że trwają obecnie rozmowy z UE na temat pełnego otwarcia granic.

O północy, z piątku na sobotę, otworzyliśmy granice z Niemcami, Czechami i Słowacją. Z Litwą granice zostały otworzone w piątek o 9 rano.

Otwieramy granice po prawie czterech miesiącach

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 zupełnie sparaliżowała ruch na całym świecie. Nie inaczej było w Europie, gdzie przez koronawirusa ustał praktycznie jakikolwiek ruch między granicami państw. Strefa Schengen, która pozwala na swobodny ruch obywateli Unii Europejskiej między państwami członkowskimi zupełnie przestała istnieć. W nocy z piątku na sobotę Polska ponownie jednak otworzyła granice ze swoimi sąsiadami. Ale tylko niektórymi.

Wracamy do Europy

Polskie granice otworzyły się na państwa członkowskie Unii Europejskiej. Od północy możemy podróżować do Niemiec, Czech, Słowacji, a w piątek o godzinie 9:00 otwarte zostały również granice na Litwę. Większość państw należących do UE otworzy swoje granice już niedługo, bo 15 czerwca. Są jednak kraje, które chcą się z tą decyzją wstrzymać trochę dłużej (Portugalia i Dania). Najszybciej granice otworzyły Włochy, które pozwoliły na przyjazd do siebie już 3 czerwca. Jakie zasady będą teraz nas dotyczyły podczas podróży za granicę?

Brak kwarantanny największą zmianą

Najważniejszą informacją, oprócz tego, że granice zostały ponownie otwarte, jest z pewnością fakt, że po pokonaniu granicy nie będzie trzeba odbywać 14 dniowej kwarantanny. Dotyczy to zarówno osób wjeżdżających do kraju, jak i tych, którzy przez dany kraj jedynie przejeżdżają. Zniesienie obostrzeń dotyczy również obywateli Unii Europejskiej. Według rozporządzenia Rady Ministrów, polskie granice zostaną otwarte dla obywateli naszego kraju, cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi polskich obywateli, cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, osób wykonujących przejazdy służbowe. Ponadto, do Polski mogą wjechać uczniowie pobierający tutaj naukę, osoby pełniące czynności zawodowe.

Gdzie możemy jechać?

Jeżeli chodzi o podział państw, które pozwalają na wjazd na swój teren bez problemu i takie, które wymagają testów albo w ogóle na to nie pozwalają, to sprawa jest dosyć skomplikowana. Do Grecji możemy polecieć bez żadnych problemów (z lotnisk, które zostały uznane za bezpieczne, w Polsce to wszystkie lotniska za wyjątkiem tego w Katowicach), na Cyprze kraje zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsz grupa państw może lecieć na Cypr bez żadnych problemów, druga grupa (w której znajduje się Polska) musi przy okazji przylotu pokazać ważne wyniki badań na obecność koronawirusa. Z kolei Czarnogóra wpuszcza na swój teren bez potrzeby odbywania kwarantanny osoby pochodzące z regionów gdzie przyrost chorych nie przekracza 25 przypadków na każde 100 000 mieszkańców. Przed planowaniem wyjazdu za granicę warto upewnić się jakie obostrzenia aktualnie panują w danym kraju, ponieważ sytuacja jest dosyć płynna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miasto wolne od koronawirusa sprzedaje domy za 1 euro. Jest jeden haczyk
  2. Czesi otwierają wszystkie granice. Za wyjątkiem tej z Polską
  3. Obozy i kolonie w dobie koronawirusa. Głos zabrał lekarz
  4. Nowe zasady kwarantanny. Dotyczą nawet kilkuset tysięcy Polaków

Następny artykuł