Zdjęcie przedstawiające aktywistów Greenpeace na wieży elektrowni w Ostrołęce.
Źródło: Twitter/Greenpeace

Aktywiści Greenpeace wspięli się na elektrownie i zostawili tam wiadomość dla polskiego rządu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

W nocy z poniedziałku na wtorek aktywiści Greenpeace wspięli się na wieżę budowanej elektrowni Ostrołęka i zostawili na szczycie wiadomość do polskiego rządu. Na miejscu jest policyjny zespół antykonfliktowy.

Aktywiści rozwieszają na betonowej wieży elektrowni w Ostrołęce kolejne hasła nawołujące do rezygnacji z obecnej polityki energetycznej w kraju.

Aktywiści protestują przeciwko “brudnej energii”

Grupa aktywistów i aktywistek GreenPeace wspięła się na ponad 100 metrową wieżę zlokalizowaną na placu budowy elektrowni Ostrołęka C. Na szczycie umieścili baner z napisem "NIE dla gazu, NIE dla węgla. TAK dla zielonej transformacji". Osoby, które weszły na elektrownie planują również umieścić tam napis "Węgiel, gaz, kryzys klimatyczny". Greenpeace w ten sposób chce zaprotestować przeciwko polityce inwestowania w rozwój paliw kopalnianych, które napędzają kryzys klimatyczny.

OZE coraz popularniejsze

W całej Europie coraz więcej robi się w kierunku ograniczenia elektrowni działających na paliwa kopalne (węgiel, gaz) i odchodzi się w kierunku odnawialnych źródeł energii (OZE). W Polsce infrastruktura związana z OZE z roku na rok jest coraz silniejsza, przybywa farm słonecznych i elektrowni wiatrowych. Ostatnio rząd informował, że z samych paneli fotowoltaicznych Polska jest w stanie wytworzyć 10 GW energii co jest równowartością energii wytwarzanej w kilku elektrowniach węglowych.

Interweniowała policja

Mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce poinformowała, że aktywiści przebywają na wieży od 3 rano. W tym czasie teren został zabezpieczony przez policję. “Przyjęliśmy również zawiadomienie o naruszeniu miru. Do chwili obecnej przesłuchiwaliśmy świadków, prowadziliśmy oględziny i inne czynności na miejscu” - dodała Waracka. Na miejsce wysłany został również policyjny zespół antykonfliktowy, który próbuje rozmawiać z aktywistami, bez skutku. Aktywiści zapowiadają, że na wieży pozostaną, dopóki nie umieszczą na niej wszystkich przekazów do polskiego rządu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odnawialne źródła energii w Polsce tak samo skuteczne jak tradycyjne elektrownie. To oznacza duże oszczędności w naszych kieszeniach
  2. Katastrofa klimatyczna może nastąpić już za parę miesięcy. Naukowcy nie mają złudzeń
  3. "Zamykanie kopalń? Tak, ale..." - konkretny warunek kandydata na prezydenta w temacie likwidacji polskich kopalń
  4. Po co komu energia słoneczna, kiedy możemy czerpać energię z cienia. Przełomowe odkrycie naukowców z Singapuru

Następny artykuł