Heroes 3
Źródło: Igdb.com

Czy uważasz, że kiedyś tworzono lepsze gry niż obecnie?

Kuba WielochKuba Wieloch
2 Sierpnia 2020

Rynek gier bezustannie się rozwija i rokrocznie jesteśmy dosłownie zalewani nowymi produkcjami. Czy jednak są one tak dobre jak kiedyś?

Stare, kultowe gry


Heroes of Might and Magic 3, Quake 3, Starcraft, Tony Hawk Pro Skater, wspaniałe klasyczne gry minionych lat można by wymieniać tak bez końca. To, co je łączy to status „kultowych” produkcji, które na lata zakorzeniły się w głowach graczy. Inną niesamowitą cechą tych gier jest fakt, że gracze stale do nich wracają i porównują ich sukces i grywalność do najnowszych produkcji. Czy jednak słusznie?

Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofaOgromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofaCzytaj dalej

Różowe okulary nostalgii


Być może zaskoczę teraz co poniektórych, ale najnowsze produkcje wcale nie odstają od tych „kultowych”. Ba, często są od nich o wiele lepsze, bo nie powtarzają starych błędów i niesłusznych schematów. Patrzymy jednak wciąż przez różowe okulary nostalgii, które znacznie wypaczają nasze postrzeganie rzeczywistości. Przykładem na to może być najnowszy remaster serii Command and Conquer, który wyszedł rewelacyjnie, a przy okazji wprowadził wiele potrzebnych gameplowych zmian w sterowaniu jednostkami.

Globalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarmGlobalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarmCzytaj dalej

Niestety, gry się starzeją


Starsze gry są przez nas oceniane niesamowicie przychylnie i nie pamiętamy o wielu wadach produkcji, które na stałe zakorzeniły się w naszych sercach. Przykładem może być, chociażby pierwszy Baldurs Gate, który przez wielu uważany jest za najlepszego RPG-a w historii gatunku. Obiektywna prawda jest jednak taka, że ta gra potwornie się postarzała. Sterowanie, interface, misje i sama rozgrywka zwyczajnie nie zdały próby czasu, a będzie to szczególnie widoczne przy najnowszej odsłonie serii. Nagle gracze zauważą, że wiele zmian dokonanych na przestrzeni lat było zwyczajną koniecznością.

Heroes of Might and Magic 3 - gra wyjątkowa


Jest jednak jedna gra, które nie zestarzała się pod praktycznie żadnym względem i wciąż ma sporą scenę esportową. Mowa rzecz jasna o doskonałej produkcji nieistniejącej już firmy 3DO, czyli Heroes of Might and Magic 3. Pomimo upływu 21 lat (!!) od premiery gry jest ona wciąż niesamowicie czytelna, a każda minuta spędzona przy kompletowaniu armii i podbijaniu kolejnych zamków jest niesamowitą przyjemnością. Ba, scena esportowa tej produkcji wciąż się rozwija, okazuje się zresztą, że pomimo upływu tak dużej ilości lat meta wciąż nie jest stała i gracze odkrywają coraz to nowsze taktyki. Dodatkowo gra wciąż otrzymuje amatorskie wsparcie, w postaci nowych patchy i dodatków. Chociaż słowo amatorskie, jest w tym wypadku nadużyciem, ponieważ dodatek Horn of the Abyss jest fenomenalny. Wprowadza on zresztą do gry kolejny, doskonale zbalansowany zamek piratów. Jeżeli nie graliście, a nazywacie się fanami serii, to gwarantujemy, że macie przed sobą kilkadziesiąt godzin doskonałej zabawy.

Netflix kontynuuje ekranizację klasyków. Beyond Good & Evil otrzyma własny filmNetflix kontynuuje ekranizację klasyków. Beyond Good & Evil otrzyma własny filmCzytaj dalej

Jakie jest Wasze zdanie?


A jak wy sądzicie. Czy najnowsze produkcje odstają jakością od klasycznych gier? Czy też jest to powielana opinia wynikająca z nostalgii „starszych” graczy?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koszt pierwszej przesyłki z Marsa wyniesie 7 miliardów dolarów
  2. Globalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarm
  3. Netflix kontynuuje ekranizację klasyków. Beyond Good & Evil otrzyma własny film
  4. Land of War, czyli polska odpowiedź na Call of Duty. Twórcy pokazali gameplay

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł