Pieniądze
Źródło: Unsplash

Czy uważasz, że gry są za drogie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Września 2020

Ceny gier wideo nie podnosiły się od wielu lat. Przyzwyczailiśmy się od określonych kwot, jakie musieliśmy zapłacić za gry na konkretny sprzęt. Teraz jednak wychodzi na to, że czeka nas całkiem spora podwyżka.

Czy dojdzie do momentu, w którym za premierową grę AAA będzie trzeba zapłacić pół najniższej krajowej? Raczej tak radykalnie bym tego nie postrzegał, jednak fakt jest niezaprzeczalny - gry drożeją.

Gry coraz droższe

Wczoraj odbyła się konferencja Sony podczas której oprócz cen samego sprzętu i jego daty premiery, poznaliśmy możliwe kwoty, które będziemy musieli ponieść w przypadku kupowania gier czy akcesoriów do najnowszej konsoli Japończyków. Dla przykładu - zapowiedziane już wcześniej Demon's Souls kosztować nawet w okolicach 359 złotych! Podobnie sytuacje może wyglądać z Destruction All Stars, czy specjalną edycją nowego Spider-Man Miles Morales. Sony przekazało również oficjalne polskie ceny sprzętu:

  • kontroler bezprzewodowy DualSense - 319 zł;
  • stacja ładująca PlayStation 5 Charging Station - 139 zł;
  • pilot PlayStation 5 Media Remote - 139 zł;
  • kamera PlayStation 5 HD Camera - 269 zł

Skąd wziąć tyle pieniędzy?

Jeżeli pamiętacie jeszcze czasy, gdy za nową grę trzeba było płacić mniej, niż 160 złotych, to najnowsze wieści Was zasmucą - ceny gier znów mają wzrosnąć na stałe. A na pewno chodzi tu o wszystkie pozycje z segmentu AAA. Z drugiej strony niektóre studia, takie jak Ubisoft czy nowo powołane przez Microsoft studio The Initiative już teraz zapowiadają gry mające być idealnym odzwierciedleniem przyszłej generacji - AAAA. Te to dopiero mogą być droższe!

Prawie 4 stówy za grę?

Już teraz przywykliśmy do standardowej ceny 60 dolarów za grę AAA w dniu premiery. Ma się to zmienić, gdyż nowa generacja konsol ma stanowić definitywną podwyżkę o aż 17 procent, czyli 10 dolarów. Gry kosztujące 70 dolarów, czyli dla przeciętnego Polaka wydatek rzędu 319 złotych to naprawdę sporo. Z drugiej strony dziś mamy nieco więcej sposobów na oszczędzenie - nie tak długo po premierze gry trafiają na wyprzedaże, Microsoft czy EA przepychają swoje abonamenty, które znacznie ułatwiają wybór tego, w co będziemy grać, a także możemy kupować paczki gier. Czy jednak gry komputerowe już teraz są za drogie? Jak uważacie?

Następny artykuł