Lekarz
Źródło: Unsplash

Dramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkich

Artur ŁokietekArtur Łokietek
9 Września 2020

Wraz z potencjalnym nadejściem drugiej fali zachorowań na koronawirusa, docierają coraz bardziej niepokojące informacje. Eksperci i naukowcy z Polski alarmują, że w naszym kraju może zabraknąć szczepionek! Zainteresowanych jest tak dużo, że w tegoroczne szczepienia są wręcz rekordowe.

Polscy eskperci alarmują o zbyt małej liczbie szczepionek w naszym kraju. Może ich nie starczyć dla wszystkich, jednak Ministerstwo Zdrowia stara się uspokoić obywateli.

Grypa poważnym zagrożeniem

Aktualnie wciąż trwa globalna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Wirus ten pochodzi z Chin i przyczynia się do wciąż wzrastających zachorowań i zgonów. Mimo, iż lekarze starają się przeciwdziałać rozwojowi pandemii, ta wciąż postępuje. Choć zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19, prowadzącym nawet do zgonu, są przede wszystkim osoby starsze i cierpiące na inne choroby, raportuje się coraz więcej o poważnych powikłaniach u młodych osób, a niektóre z nich na co dzień wydawały się prawdziwym okazem zdrowia. W związku z tym, że wciąż trwają prace nad szczepionkami, a naukowcy nie znają jednoznacznego sposobu terapii choroby, wiele osób postanawia przeciwdziałać zarażeniu. Polscy eksperci prognozują wybuch drugiej fali zachorowań w naszym kraju jesienią, co zbiegnie się w czasie z wzrastającą liczbą zachorowań na grypę. Z tego względu trwa ogólnopolska kampania promująca szczepienia przeciwko grypie, które mogłyby przysłużyć się do ograniczenia rozwoju koronawirusa i odciążeniu szpitali i lekarzy.

Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Szczepienia poważnie zagrożone

Okazuje się, że trwająca kampania ewidentnie przynosi rezultaty. To jednak rodzi problemy jeszcze większe - olbrzymie problemy z dostępnością szczepień na grypę. "W ciągu zeszłego tygodnia sprzedałem tyle szczepionek, co w całym zeszłym roku" - twierdzi Grzegorz Kasprowicz, kierownik apteki na warszawskim Powiślu w rozmowie z RMF FM. Choć rosnące zainteresowanie to rzecz teoretycznie pozytywna, w końcu więcej osób zaszczepia się przeciw grypie, powoduje ona drastycznie malejące zapasy szczepionek w hurtowniach. Lekarze twierdzą, że już teraz muszą zapisywać się do nowych dostaw, a to zawsze oznaka problemów z dostępnością. Choć szczepi się wiele osób starszych (najbardziej narażonych zarówno na powikłania po grypie, jak i koronawirusie), to zainteresowanie wzrasta też u osób młodszych.

Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]Czytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia uspokaja

Ministerstwo Zdrowia postanowiło przeciwdziałać potencjalnym problemom ze szczepieniami i informuje, że nie ma się co bać o to, że szczepionek nie wystarcza. To jednak na ten moment niczym nie potwierdzone zapewnienia, gdyż nie podano nawet oficjalnych informacji dotyczących liczby zamówionych szczepionek. Epidemiolodzy informują, że w tym roku zapewne będzie potrzeba aż 3 milionów szczepionek porzeciw grypie! MZ nie tak dawno temu informowało o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń związanych z wywozem leków poza granicę naszego kraju - zakaz obejmuje aż 306 pozycji, z których część dotyczy szczepionek różnych dostawców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skazał piękną klacz na śmierć. Wolontariusze błagają o pomoc, zostały ostatnie godziny
  2. Sokowi z kapusty przypisuje się cudowne właściwości. Prawdziwa witaminowa bomba, już po 2 dniach widać niesamowite efekty
  3. Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół
  4. Rewolucja InPost. Powstanie zupełnie nowy typ Paczkomatów
  5. Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych
  6. Rak trzustki bywa bardzo trudny do wykrycia. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Następny artykuł