Grzyby
Źródło: Unsplash

Modowa rewolucja? Ekologiczna skóra z grzybów przyszłością odzieży

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Września 2020

Idea zrównoważonego rozwoju jest niezwykle wzniosła i ambitna. Pojawiają się jednak problemy, aby ją spełnić. W celu ich rozwiązania naukowcy znaleźli rewolucyjny sposób na tworzenie skórzanych ubrań. Te mają powstawać z... grzybów.

Naukowcy przedstawiają własne idee na spełnienie planów na wprowadzenie zrównoważonego rozwoju. Jeden z nich jest tyle ciekawy, co zaskakujący.

Grzybne ubrania

Problem z ideą zrównoważonego rozwoju jest całkiem prosty - trzeba zdecydować się na drastyczne zmiany gospodarcze, aby doprowadzić do jakiegokolwiek skutku. Nic w końcu nie chce, aby jego dzieci czy wnuki mogły potencjalnie cierpieć z powodu kryzysu na dowolnym polu gospodarczym. Firmy jednak od dziesiątek, jak nie setek lat przyzwyczaiły się do konkretnych metod wytwarzania danych towarów. Mimo to, naukowcy bacznie przyglądają się sytuacji z boku i wciąż oferują swoją pomoc. Ostatnie badania okazują się czymś, mogącym zmienić światową modę diametralnie. W perdiodyku "Nature sustainability" pojawiła się praca naukowa, która udowadnia, iż tworzenie sztucznych, ekologicznych skór z grzybów mogłoby znacznie przysłużyć się kondycji gospodarki i naszej planety.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Natura zawsze pomoże

Przez setki lat doprowadzono niemal do perfekcji sposób wytwarzania skór naturalnych z różnych zwierząt. Problem w tym, że takie działania przeczą idei zrównoważonego rozwoju. Przecież do skór potrzebne są, dla przykładu, krowy. Zabija się je, aby pozyskać ten surowiec, jednak branża odzieżowa nie jest związana z wymogami branży spożywczej, dlatego często reszta zwierzęcia - jego mięso czy organy, nie znajdują na siebie zapotrzebowania. Sam proces też jest skrajnie długi, gdyż zwierzęta trzeba chować, karmić, czekać, aż urosną do wieku, w którym mogłyby zostać przetworzone. Ponadto skóry nie są głównym tworzywem stanowiącym o wykorzystaniu trzody. Szacuje się, iż skóry naturalne to jedynie 5-10 procent rynkowej wartości krowy i wyłącznie siedem procent jej wagi. Ponadto zabijanie zwierząt na ubrania jest dziś uważane za nieetyczne. Cierpi na tym środowisko, bo do przetwarzania takich skór wykorzystuje się szereg chemikaliów.

A to grzybnia!

Ostatnio furorę robią tańsze i "nieco" bardziej ekologiczne skóry wegańskie, które opierają się na sztucznych składnikach. Ich produkcja okraszona jest jednak takimi samymi stratami dla środowiska, jak choćby plastik. Naukowcy jednak znaleźli nowy surowiec - grzyby. A konkretnie materiał, z którego powstają, czyli grzybnię. Zawiera ona te same polimery, które znajdują się choćby w pancerzu kraba. Jeżeli grzyby sadzone są na trocinach lub ekologicznych odpadkach, cieniutkie niteczki grzybni da się zbierać i przetwarzać w ten sposób, aby powstała "skóra". A w zasadzie materiał idealnie imitujący skórę, który przypomina w dotyku tę zwierzęcą i jest podobnej trwałości.

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznySamolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznyCzytaj dalej

Gdzie dostanę ubrania z grzybów?

CHoć wszystko to brzmi dumnie, znacznie bardziej ekologicznie i pokazuje, że zmienić świat można własną wyobraźnią, jeżeli tylko wpadniemy nawet na najbardziej niecodzienne pomysły, to praktyczne zastosowanie grzybów w przemyśle modowym może być problematyczne. Mogą one bowiem być skrajnie drogie, a przynajmniej dopóki nie znajdziemy szybkiego sposobu na tworzenie ubrań z tak dziwnego surowca. Co ciekawe, w USA, Włoszech i w Indiach już teraz można kupić ubrania z grzybów, które na razie tworzone są w formie testowej. Sama technologia ich wytwarzania została przez niektóre firmy, jak np. MycoWorks z USA, opatentowana pięć lat temu. Ale te ceny... jedna z torebek pewnego projektanta wytworzona właśnie z grzybni kosztuje 500 dolarów amerykańskich, więc znacznie mniej, niż przeciętny człowiek jest w stanie wydać na sztuczną skórę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. James Bond kobietą? Sztuczna inteligencja mówi "czemu nie?"
  2. NASA wyjaśnia, co pierwsi astronauci zmierzający na Marsa wezmą ze sobą. Można się nieźle zdziwić
  3. W Warszawie znaleziono pozostałości po prehistorycznej osadzie. Natrafiono na 1500 artefaktów
  4. Wojsko USA zaczęło budowę bazy w Polsce. Koszta są ogromne, ponad 3 miliardy złotych

Następny artykuł