Maska Czarnobyl
Źródło: Unsplash

Grzyby z Czarnobyla, które żywią się promieniowaniem, mogą ochronić astronautów w kosmosie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Lipca 2020

Już w ciągu paru lat ludzie powinni powrócić wrócić na Księżyc, później Mars... Problem w tym, że kosmiczne promieniowanie stanowi tu nie lada zagrożenie. Naukowcy w najnowszym badaniu wskazują jednak na wyjątkowy gatunek grzyba, który dosłownie "żywi się" radiacją.

Czarnobylski grzyb lubi, gdy jest niebezpiecznie i może tym ochronić ludzi.

Wracamy w kosmos!

NASA, po wielu latach niemal braku znacznej aktywności kosmicznej, jednoznacznie potwierdziła - w 2024 roku wracamy na Księżyc. Elon Musk dodał: "A potem lecimy na Marsa!". Takie plany wydają się jeszcze bardziej istotne, gdy weźmiemy pod uwagę, że tym razem nie wystarczy nam postawienie stopy na Srebrnym Globie, a w planach jest budowanie placówek badawczych i być może, nawet dłuższe przebywanie na powierzchni satelity Ziemi. Problem w tym, że... kosmos chce nas zabić.

Amerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdzaAmerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdzaCzytaj dalej

Grzyby z Czarnobyla na ratunek

No, może kosmos nie chce stricte nas zabić, ale już kosmiczne promieniowanie jest do tego zdolne. Plany dłuższego przebywania na Księżycu czy zakładanie osad na Marsie brzmią niedorzecznie, gdy weźmiemy pod uwagę, że zginąć przy tym mogą setki ludzi, a u znacznej części pojawią się efekty uboczne wystawienia na kosmiczne promieniowanie. W końcu astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej narażeni są na 20-krotność promieniowania, którego doświadczamy na Ziemi. Nas przynajmniej chroni atmosfera. Naukowcy w najnowszym badaniu opublikowanym zaledwie kilka dni temu wskazują, że być może znaleźli pomysł na to, jak zapewnić kosmicznym podóżnikom bezpieczeństwo. Wszystko opiera się tu na grzybie żyjącym m.in. w Czarnobylu, czyli Cladosporium sphaerospermum.

Wilki z Czarnobyla przenoszą swoje zmutowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcyWilki z Czarnobyla przenoszą swoje zmutowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcyCzytaj dalej

Jak chronić ludzi przed kosmosem?

Grzyb ten przetrwał wybuch elektrowni (aczkolwiek został odkryty o wiele wcześniej), podczas, gdy w niektórych miejscach obiektu przez lata utrzymywało się promieniowanie zdolne zabić człowieka w ledwo parę minut. Grzyb nie tylko czuje się świetnie w pobliżu najbardziej radioaktywnego miejsca na świecie, gdyż dosłownie żywi się radiacją, ale jest również niemal niezniszczalny, gdyż sam się replikuje i leczy. Do tego stopnia, że wysłanie małej próbki grzyba na Marsa i zapewnienie mu tam odpowednich składników odżywczych mogłoby doprowadzić do jego zwielokrotnienia, dzięki czemu ludzie mogliby stworzyć swoistą "tarczę" ochronną przed kosmicznym promieniowaniem.

Czy to może działać?

Badania naukowców pokazują, że jak najbardziej! Grzyb został przebadany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Umieszczono go po jednej stronie szalki petriego, zaś z drugiej nie było nic. Przyrząd znajdujący się poniżej liczył ilość promieniowania po obydwu stronach. Okazało się, że grzyb w istocie wchłania szkodlliwy czynnik. Mała próbka grzyba była w stanie obniżyć promieniowanie w danym miejscu o nawet dwa procent, co skłania naukowców do dalszych badań i testowania większych ilości grzyba. Zdaniem badaczy można by go było nieco "dopracować" i w ten sposób mógłby służyć za wspomnianą już tarczę dla ludzi czy obiektów na odległych planetach.

Zobacz także:

  1. Chiny wysyłały rakietę na Marsa. NASA potwierdza
  2. Przełomowe odkrycie. Naukowcy zakodowali książkę w ludzkim DNA
  3. Miejsce, w które uderza 250 piorunów na godzinę. Tajemnicza burza nad Catacumbo
  4. Niesamowite nagranie. Osa zamienia karalucha w zombieNastępny artykuł