gta iii
Źródło: Steam

GTA III obchodzi 19 urodziny. Jak wspominacie kultowego sandboxa?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Października 2020

Dokładnie dziś, ale 19 lat temu ukazało się GTA III na konsoli PlayStation 2. Dopiero później produkcja ta trafiła na inne konsole. Stanowi jednak wielki krok dla całej serii, jak i branży gier. Wtedy dostaliśmy prawdziwego sandboxa, na jakiego zawsze czekaliśmy.

GTA III to produkcja wybitna, której mechaniki potrafią zaskakiwać po dziś dzień. Co ciekawe, gra obchodzi właśnie swoje 19 urodziny w wersji na PlayStation 2, czyli pierwszej, która ukazała się na rynku. Jak wspominacie tę część legendarnej serii od Rockstara?

Małe wielkiego początki

Seria GTA, czyli Grand Theft Auto wcale nie zaczynała jako coś, co w przyszłości kompletnie zmieni oblicze elektronicznej rozgrywki, a przypominało bardziej niewielką produkcję z poważnymi aspiracjami. Mieliśmy w końcu do czynienia z sandboxem w czasach, gdy mało kto myślał o otwieraniu całego miasta dla gracza. Pierwsze część, mimo dobrych ocen, zdobyła dużą część popularności właśnie dzięki kontrowersjom.

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaNaukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

Sama idea możliwości strzelania do każdego NPC znajdującego się na ulicy, a także fabuła dotycząca handlu nielegalnymi substancjami i wojen gangów wydawały się wtedy niezwykle prowokujące. Nic dziwnego - gra dostała rating 18+ i było o niej niezwykle jak na tamte czasy głośno. Mimo to, gracze GTA pokochali. Kolejne części tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że GTA faktycznie może być wstępem do czegoś wielkiego. Nikt chyba nie spodziewał się tak hitowej serii.

GTA III, czyli jedna z najważniejszych gier w historii

Grand Theft Auto III opracowane przez twórców pierwszych części DMA Design i wydana przez Rockstar Games ujrzała światło dzienne 23 października 2001 roku na konsoli PlayStation 2. Dopiero później doczekała się konwersji na inne sprzęty, w tym PC i Xbox'a. Gra była olbrzymim przełomem - pierwszy raz w historii dostaliśmy tak wizualnie dopieszczone miasto, które mogliśmy dowolnie zwiedzać, wykonywać ciekawe zadania fabularne, a nawet zadania poboczne. NPC do tego reagowali w zależności od postępu fabularnego i tego, co robi gracz, co również okazało się wielkim przełomem.

Kuriozalna sytuacja, niezwykle drogie etui do iPhone'a jest wadliwe. Apple: Kuriozalna sytuacja, niezwykle drogie etui do iPhone'a jest wadliwe. Apple: "I dobrze"Czytaj dalej

Klasyka goni klasykę

Dość powiedzieć, że wraz z GTA III nastała era sandboxów z prawdziwego zdarzenia i zapewne bez tej produkcji dzisiaj nie byłoby dzieł w stylu Red Dead Redemption, Far Cry czy zapewne i nawet nadchodzącego Cyberpunka 2077. GTA III wprowadziło także i jego deweloperów, Rockstar, w zupełnie nową erę, a każda kolejna części serii okazywała się międzynarodowym sukcesem. No, to gdzie to GTA VI?

Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyćUrząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyćCzytaj dalej

Następny artykuł