Pozostałość po supernowej SN 1987A.
Źródło: ESA/Hubble

Naukowcy znaleźli gwiazdę neutronową. Zajęło im to jedynie 33 lata

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Sierpnia 2020

W lutym 1987 roku astronomowie odnotowali wybuch supernowej w Wielkim Obłoku Magellana. Nie udało im się jednak dostrzec gwiazdy neutronowej, która powstaje w wyniku takiego zdarzenia.

Po 33 latach, naukowcy w końcu odnaleźli gwiazdę neutronową, która powstała w wyniku eksplozji gwiazdy Sanduleak -69° 202. Obiekt prawdopodobnie zasłonięty był gęstą warstwą pyłu.

Jak powstają gwiazdy neutronowe?

Do powstania gwiazdy neutronowej potrzebna jest eksplozja. Nie może być to jednak jakakolwiek eksplozja, musi być duża. Gwiazdy neutronowe powstają w wyniku wybuchu gwiazd o masie od 8 do 30 razy większej niż Słońce z naszego Układu Słonecznego. Są to supernowe typu II i w momencie eksplozji wyrzucają zewnętrzną materię starej gwiazdy daleko w przestrzeń kosmiczną razem z falami neutrin. W tym czasie dochodzi również do zapadnięcia się jądra gwiazdy i powstania gwiazdy neutronowej.

Jak kosmos wpływa na bliźnięta? Efekty wyjątkowego eksperymentu okazały się spektakularneJak kosmos wpływa na bliźnięta? Efekty wyjątkowego eksperymentu okazały się spektakularneCzytaj dalej

Wybuch supernowej widoczny z Ziemi

W 1987 roku naukowcy zaobserwowali niesamowite zjawisko. W oddalonej o 167 644 lata świetlne od Ziemi, nieregularnej galaktyce o nazwie Wielki Obłok Magellana, doszło do wybuchu supernowej. W rzeczywistości wybuch ten nastąpił około 168 tysięcy lat temu, ze względu na ograniczoną prędkość z jaką podróżuje światło, do Ziemi dotarł on jednak właśnie 33 lata temu. Co ciekawe, wybuch supernowej typu II, czyli gwiazdy Sanduleak -69° 202, która była masywniejsza od naszego Słońca niemal 20-krotnie można było zaobserwować gołym okiem.

Zdjęcie pozostałości po supernowej SN 1987 A wykonane z użyciem teleskopu ALMA. Czerwoną barwę noszą pył oraz zimny gaz znajdujące się w centrum pozostałości. Widoczna w ich obrębie żółta plama wskazuje na obecność gwiazdy neutronowej.

Po 33-latach naukowcy odnaleźli gwiazdę

Po eksplozji gwiazdy, na jej miejscu pojawia się nowy twór, gwiazda neutronowa. W przypadku wyżej opisanego zdarzenia naukowcy nie mogli odnaleźć tego zjawiska aż do teraz. Jednak po 33 latach zza gęstego obłoku pyłu wyłoniła się jasno świecąca gwiazda neutronowa. Dotychczas w miejscu, w którym doszło do eksplozji zauważyć można było jedynie mgławicę SN 1987A. To właśnie w jej obrębie naukowcy szukali nowej gwiazdy neutronowej. W listopadzie ubiegłego roku udało się odnaleźć pierwsze przesłanki tym obiekcie dzięki pracy badaczy z Uniwersytetu w Cardiff. Phil Cigan razem ze swoim zespołem dostrzegli, za pomocą teleskopu ALMA znajdującym się w Chile, jasną plamę charakteryzującą się niezwykle wysoką temperaturą.

NASA: Życie na Marsie odkryjemy w ciągu rokuNASA: Życie na Marsie odkryjemy w ciągu rokuCzytaj dalej

Według niektórych naukowców odkrycie Cigana świeciło zbyt jasno, jak na gwiazdę neutronową, sprawie postanowił więc przyjrzeć się Dany Page, astrofizyk z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku. Naukowiec potwierdził, że rzeczywiście obiekt znaleziony przez naukowców z Cardiff może być poszukiwaną od 33 lat gwiazdą neutronową. Więcej na ten temat napisano w ostatnim wydaniu czasopisma Astrophysical Journal, a sama gwiazda otrzymała już swoją nazwę NS 1987A. Jeżeli odkrycie naukowców rzeczywiście przedstawia gwiazdę neutronową, to oznacza, że jest to najmłodszy tego typu obiekt jaki udało się nam dotychczas zaobserwować. Niestety ze względu na dużo pyłu, który otacza gwiazdę, obserwacja jej jest raczej utrudniona. Sytuacja może się zmienić w przeciągu kilku najbliższych dekad.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowita symulacja NASA. Śledź na żywo lot łazika Perseverance na Marsa
  2. Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranie
  3. Jak kosmos wpływa na bliźnięta? Efekty wyjątkowego eksperymentu okazały się spektakularne
  4. Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł