Brązowy karzeł w kosmosie
Źródło: rawpixel

Naukowcy odkryli "nieudaną gwiazdę". Pierwszy taki przypadek w historii

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Listopada 2020

Ze względu na fakt, że obserwacja przestrzeni kosmicznej jest na coraz wyższym poziomie, większość dużych, łatwych do zauważenia obiektów została już odkryta. Jednak okazuje się, że w naszym niedalekim sąsiedztwie wciąż mogą być ciała niebieskie, których nie zdołaliśmy wcześniej dostrzec.

Jednym z takich obiektów jest właśnie brązowy karzeł. Te niewielkie i wyjątkowo chłodne twory są wyjątkowo trudne do dostrzeżenia. Nowa metoda szukania i rozpoznawania, którą opracował zespół naukowców z Hawajów i Holandii, wprowadzi rewolucję w dziedzinie wykrywania tych „nieudanych gwiazd”, jak się je potocznie nazywa.


Nowa metoda wykrywania brązowych karłów


Odkrycie tego konkretnego karła umożliwił radioteleskop, zastosowany w obserwacjach przez zespół astronomów. Wcześniej obiekty tego rodzaju były wykrywane głównie przez radar podczerwieni. Ta metoda miała jednak swoje ograniczenia.


W brązowych karłach nie zachodzi reakcja jądrowa. Z tego względu trudno je znaleźć tradycyjnymi metodami. Badacze odpowiedzialni za odkrycie Elegasta (tak została nazwana nowoodkryta gwiazda), wprowadzili obserwacje tego typu obiektów w zupełnie nową erę.

Rodzice ocenili efekty zdalnego nauczania. Sytuacja wygląda fatalnie, badania nie kłamiąRodzice ocenili efekty zdalnego nauczania. Sytuacja wygląda fatalnie, badania nie kłamiąCzytaj dalej


Radioteleskop przyszłością obserwacji kosmosu


Michael Liu z University of Hawaii Institute for Astronomy komentuje efekty pracy jego zespołu: „Ta praca inicjuje zupełnie nowy sposób znajdowania najzimniejszych obiektów unoszących się w pobliżu Słońca, które w innym przypadku byłyby zbyt słabe, aby je odkryć metodami stosowanymi przez ostatnie 25 lat”.


Brązowy karzeł otrzymał imię po Królu Elfów. Elegast jest jednym z głównych bohaterów średniowiecznego poematu „Karel ende Elegast”, pochodzącego ze środkowej Holandii. Nazwa karła uwidocznia wkład niderlandzkich astronomów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Od dziś zaczyna obowiązywać ważny zakaz. Wielu Polaków może mieć duże problemy


Karły są wśród nas


Największa trudność w znalezieniu brązowych karłów polega na tym, że są ciemne, chłodne i małe. Co więcej, zazwyczaj znajdują się w pobliżu gazowych olbrzymów takich jak Jowisz. Albo jeszcze gorzej - w bliskiej okolicy gwiazd, świecących znacznie jaśniejszym światłem niż one.

Naukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaNaukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaCzytaj dalej


Mają jednak pewną charakterystyczną cechę, którą naukowcy nauczyli się identyfikować i wykorzystywać do ich znajdowania. Te specyficzne, ciemne gwiazdy emitują światło w częstotliwościach radiowych. Naukowcom udało się nauczyć je rozpoznawać. Od teraz wykrywanie gwiazd takich jak Elegast stanie się znacznie łatwiejsze.


Krok w stronę lepszego poznania wszechświata


Dzięki użyciu radioteleskopu przy obserwacjach przestrzeni kosmicznej astronomowie będą mogli dostrzec i lepiej zbadać obiekty, w przypadku których było to niemożliwe. Metoda będzie jeszcze udoskonalana. Naukowcy niebawem planują ją wykorzystać w poszukiwaniach egzoplanet - bliźniaczek Ziemi - gdzie może się okazać wyjątkowo skuteczna.

Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GChiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
  2. Planujesz kupno samochodu? Nadchodzi idealny moment - ekspert zdradza, dlaczego
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  7. "Modę na sukces" pamięta każdy. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje serialowy Forrester?

Następny artykuł