Gwiazdy w pasie Oriona
Źródło: Unsplash

Gromada gwiazd przestaje istnieć. "Trafiliśmy na sam koniec jej życia"

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Lipca 2020

Gromada otwarta Hiad jest już dość stara. Od wieków zachodzą tam procesy doprowadzające do zakończenia żywota gromady. Najnowsze dane astronomów pozwalają sądzić, że niedługo ze środka pouciekają już wszystkie gwiazdy.

Hiady kończą swoje życie - śpieszmy się je podziwiać, póki jeszcze są.

Gromada otwarta, czyli co?

Gromada otwarta Hiad to nic innego jak zgrupowana ilość setek tysięcy gwiazd, które zostały stworzone w tym samym czasie. W przypadku Hiad mowa tu o wydarzeniu sprzed ok. 680 mln lat, gdy gwiazdy wyłoniły się z gazowo-pyłowego obłoku w dysku Drogi Mlecznej. Gwiazdy w gromadach otwartych oddziałują jednak na siebie i są nieustannie przyciągane przez własną grawitację. Równoznacznie z tym zachodzą tam jednak procesy, które powodują, że gwiazdy się od siebie oddalają, m.in. poprzez eksplozje masywnych gwiazd, obłoki gazu wyrywające gwiazdy, a nawet sama grawitacja, która dosłownie wystrzliwuje ze środka gwiazdy o mniejszych masach.

Amerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdzaAmerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdzaCzytaj dalej

To ostatnia chwila Hiad

W gromadzie Hiad takie właśnie procesy okazały się przesądzać o losie wszystkich gwiazd zawartych wewnątrz. Choć sama gromada i tak jest stosunkowo wiekowa, to pierwsze doniesienia o problemach z "utrzymaniem" obiektów w środkiu pojawiły się już w 2018 roku. Uciekające z gromady gwiazdy tworzą długie strumienie "wyciekające" z Hiad po obu jej stronach. Choć sama gromada ma obecnie jedynie 65 lat świetlnych średnicy, to same strumienie rozciągają się nawet na setki lat świetlnych. "Przewidujemy, że gromada całkowicie rozpadnie się w ciągu około 30 milionów lat. Zważając na wiek gromady, trafiliśmy na sam koniec jej życia" - wyjaśnia astronom Samyeong Oh, który przeprowadził obliczenia.

Obrazy Techgame

Obrazy Techgame"Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASACzytaj dalej

Według obliczeń - koniec jest blisko

Oh przeanalizował dane z poprzednich obserwacji gromady Hiad i stworzył model zmiany masy gromady. Wynika z nich, że gromada "ważyła" 1200 mas Słońca. Przez 680 mln lat ta masa spadła aż do liczby 300 mas Słońca. Uciekające z wnętrza gwiazdy już teraz mają łączną masę kilkukrotnie większą, niż sama gromada. Oh wyjaśnia, że głównym winowajcą jest tu Droga Mleczna. Działa na gromadę jak Księżyc na fale morskie - przyciąga gwiazdy zwrócone w kierunku jej centrum, ale i w przeciwnym. Ucieczka gwiazd zmniejszą działania grawtiacji wewnątrz, co jedynie przyśpiesza procesu. Naukowiec wyjaśnia, że gwiazdy dalej będą zauważalne jako charakterystyczne skupisko, jednak odległości między nimi będą za wysokie aby uznać całość za gromadę.

Zobacz także:

  1. NASA wystrzeli w kosmos... asteroidę z Marsa. Pomoże w szukaniu życia
  2. Grzyby z Czarnobyla, które żywią się promieniowaniem, mogą ochronić astronautów w kosmosie
  3. Wilki z Czarnobyla mogą przenosić swoje zmodyfikowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcy
  4. Gdy rzeka wpływa do oceanu. Niesamowity widok ujścia rzeki FraserNastępny artykuł