Pieniądze
Źródło: pixbay.com

Jedno kliknięcie pozwala im wykraść Twoje pieniądze. Cyberprzestępcy znowu atakują

Kuba WielochKuba Wieloch
25 Czerwca 2020

Przestępcy znaleźli nowy sposób na hackowanie telefonów. Oszuści rozsyłają ofiarom wiadomość e-mail, która sugeruje pobranie złośliwego oprogramowaniu. Eksperci z CERT Polska proszą o niezwykłą ostrożność przy przeglądaniu skrzynki pocztowej.

Wzmożona aktywność hackerów


Niestety ataki cyberprzestępców ostatnimi czasy nasilają się. Coraz częściej Polacy otrzymują fałszywe powiadomienia w telefonie czy też SMS-y ze złośliwymi aplikacjami. Tym razem oszuści próbują podszyć się pod Facebook.

Mogą uzyskać pełną kontrolę nad Twoim telefonem


Na skrzynkach mailowych Polaków można znaleźć fałszywego maila od administracji Facebook. W treści wiadomości przeczytamy: "Wykryliśmy podejrzaną aktywność na Twoim koncie Facebook związaną z zamówieniem reklamy za kwotę 375 zł. Ze względów bezpieczeństwa wymagamy potwierdzenia, że zamówienie zostało złożone przez Ciebie."
Jeżeli ofiara kliknie w podany link, to zostanie przekierowana na stronę gdzie stanie przed wyborem - potwierdzenie zamówienia lub anulowanie go. Jeśli kliknie w opcję "anuluj zamówienie" na jego telefon zostanie pobrana złośliwa aplikacja. Przekazuje ona pełną kontrolę nad sprzętem użytkownika w ręcę hackerów. W ten sposób oszuści mogą korzystać z danych osbowych ofiar czy też uzyskać dostęp do ich kont bankowych. Przestępcy uzyskują również dostęp do SMS-ów, dzięki czemu będą mogli potwierdzić każdy przelew.

Komunikat CERT Polska


Poniżej znajduje się komunikat ekspertów z CERT Polska:
Uwaga! Obserwujemy atak na smartfony z Androidem, w którym przestępcy podszywają się pod Facebooka. Ofiary zwabiane są przez e-mail zawierający rzekomy rachunek za reklamy w tym portalu. Klikając na potwierdzenie jesteśmy przenoszeni do prawdziwej strony Facebooka, natomiast anulowanie zamówienia kieruje nas na stronę przestępców z malware Cerberus. Po instalacji napastnicy mają pełen dostęp do urządzenia (kontakty, SMS, wykonywanie połączeń telefonicznych, zapisane dane kart płatniczych). Złośliwe domeny umieszczamy niezwłocznie na naszej liście ostrzeżeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosyjscy oszuści wyłudzili ponad 75000 zł. Wykorzystali wizerunki polskich dzieci
  2. Niebezpieczna awaria w sieci Orange. Routery i modemy mogą się palić
  3. W Europie pojawił się zupełnie nowy wirus. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
  4. Nowa nadzieja w leczeniu COVID-19. Unia Europejska rekomenduje lek, który ma pomóc w terapii.

Następny artykuł