Zakapturzona osoba robiąca sobie selfie. Nie widać twarzy, czarny kaptur, smartfon z włączonym aparatem.
Źródło: Pikist

Hackerzy z Anonymous ostrzegają przed popularną aplikacją. "To Malware, który Was szpieguje"

Do dosyć absurdalnej sytuacji doszło niedawno w Internecie. Hakerzy ostrzegają przed aplikacjami, które mogą kraść nasze dane. Najbardziej znana grupa hackerska Anonymous postanowiła ostrzec społeczeństwo przez zgubnym działaniem cały czas zyskującej na popularności, chińskiej aplikacji TikTok.

Anonymous apelują do użytkowników aplikacji TikTok, aby ci ją usunęli. Według grupy hackerskiej appka jest wykorzystywana do zbierania wrażliwych informacji.

TikTok w kryzysie

Jeszcze w maju tego roku chińska aplikacja TikTok przeżywała najlepszy okres od momentu swojego powstania. W tym okresie stała się bowiem najpopularniejszą aplikacją mobilną. Radość nie trwała jednak długo, bo już pod koniec czerwca aplikacja została zablokowana w Indiach ze względu na wątpliwości związane z cyberbezpieczeństwem. Straty związane z zamknięciem tego rynku dla TikToka liczone są w milionach dolarów. Teraz za chińską aplikację wzięli się również hackerzy z grupy Anonymous.

Chińska aplikacja to Malware?

@YourAnonCentral zatweetował ostatnio, że TikTok jest tak naprawdę oprogramowanie typu Malware. Jego głównym zadaniem jest zbieranie poufnych informacji na temat użytkowników aplikacji, które następnie trafiają do chińskich służb specjalnych. Anonymous dało się poznać z ataków na popularne amerykańskie serwisy oraz media społecznościowe. W celu argumentacji swoich oskarżeń Anonymous zamieściło odnośniki do wpisu na Reddicie, w którym jeden z użytkowników publikuje dowody na to, że TikTok regularnie zbiera dane dotyczące smartfonów, innych aplikacji, z których korzysta użytkownik oraz lokalizacji.

Brak odpowiedzi ze strony TikToka

Jak na razie władze chińskiej aplikacji nie skomentowały informacji udostępnionych przez Anonymous. Oprócz Indii i grupy hackerskiej, TikToka nie mogą używać również amerykańscy żołnierze. Rząd USA wydał taką decyzję w obawie o poufność danych.

Następny artykuł