Puchar Mistrzostw Świata w piłce nożnej na stosie banknotów dolarowych.
Źródło: needpix

Piłkarski haker przed sądem. "Bohater" dostał 90 zarzutów

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
8 Września 2020

Twórca Football Leaks usłyszał 90 zarzutów. Portugalski sąd oskarżył go między innymi o kradzież korespondencji mailowej, sabotaż informatyczny i szantaż finansowy.

Dzięki informacjom, które w 2015 roku udostępnił Rui Pinto, z pozycją szefa FIFA pożegnał się legendarny lider tej organizacji, Sepp Blatter.

Football Leaks i wpływ hakerów na sport

Football Leaks było największym wyciekiem tajnych informacji w historii sportu. Dokumenty i zapiski udostępnione przez portugalskiego hakera uderzyły w działaczy z działaczy piłkarskich z najwyższego szczebla piłkarskiego świata. Football Leaks było stroną internetową, na której Rui Pinto publikował poufne informacje na temat piłkarzy, klubów i działaczy sportowych.

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznySamolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznyCzytaj dalej

Pierwszym głośnym przeciekiem, który znalazł swoje konsekwencje w rzeczywistości, było udostępnienie informacji na temat nielegalnych pomówień między działaczami holenderskiego kluby FC Twente i Doyen Sports. Na mocy przecieku Twente zostało zbanowane przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej na trzy lata z europejskich rozgrywek. W 2019 roku Rui Pinto został, na prośbę portugalskiej policji, aresztowany w Budapeszcie, po czym został przetransportowany do Portugalii, gdzie prokuratura postawiła mu 147 zarzutów dotyczących wymuszeń, pogwałcenia prywatności i nielegalnego wykradania informacji.

Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latMumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latCzytaj dalej

Proces z kampanią prezydencką w tle

Jak informuje portal cyberdefense24.pl, w dniu rozpoczęcia procesu, budynku sądu chroniło kilkudziesięciu uzbrojonych policjantów oraz jednostki K9 z psami. Co ciekawe na ławie oskarżonych Rui Pinto nie zasiadł sam. Towarzyszy mu jego obrońca, który również usłyszał zarzuty. Rui Pinto został oskarżony, między innymi, o kradzież korespondencji mailowej, sabotaż informatyczny oraz szantaż finansowy. Portugalczyk broni się, że nie czerpał korzyści finansowych z publikowanych informacji.
Dodatkowe smaczku procesowi dodaje fakt, że w Portugalii zbliża się czas wyborów prezydenckich, te zostały zaplanowane na styczeń 2021 roku. Jedna z kandydatek na to stanowisko, Ana Gomes, otwarcie popiera hakera mówiąc, że jest on “bohaterem walczącym z korupcją”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. McDonald’s zabrał głos w sprawie "długowieczności" swoich produktów. Mowa o 24-letnim burgerze
  2. Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora Ziemi
  3. James Bond kobietą? Sztuczna inteligencja mówi "czemu nie?"
  4. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład

Następny artykuł