Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej
Źródło: Twitter/MSWiA

Podwyższenie kar za hejt na policję. Minister ostrzega wszystkich Polaków

W ostatnich dniach w Polsce głośno jest o sytuacjach związanych ze zgromadzeniami publicznymi i sposobach reakcji na nie. Głos w dyskusji zabrał również szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

Kamiński zaadresował problem, z którym w ostatnim czasie boryka się policja, a więc fala hejtu, agresywne zachowanie w kierunku funkcjonariuszy i ogólne lekceważące podejście. Minister zapowiedział, że resort pracuje nad zwiększeniem kar za takie zachowania.

Czy rząd chce trwale ograniczyć prawa obywatelskie?

Podczas konferencji prasowej, Mariusz Kamiński odniósł się do popularnej opinii, że rząd za pomocą pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń chce bardziej kontrolować obywateli i ostatecznie na stałe odebrać im część praw. “Nie ma najmniejszej mowy, najmniejszej intencji ani najmniejszej dyskusji o trwałym ograniczaniu praw obywatelskich w tym zakresie.” - tłumaczył Minister. Według niego władze nie planują eksperymentować ze zdrowiem publicznym, dlatego policja musi wykonywać wzmożone czynności porządkowe, nie robi tego jednak z pobudek politycznych.

Nie rzucaj policjantowi kłód pod nogi

"Jest czymś niedopuszczalnym i państwo polskie na to nie pozwoli, żeby konkretni funkcjonariusze byli piętnowani, znieważani w Internecie, żeby stosowano wobec nich groźby z tego powodu, że w sposób rzetelny wykonują swoje czynności służbowe" - poinformował na konferencji Mariusz Kamiński. Zapewnił również, że pierwsze osoby, które znieważały funkcjonariuszy są już zatrzymane. Bardzo emocjonalnie do tematu podszedł rzecznik prasowy komendanta głównego policji, insp. Mariusz Ciarka, który parę dni temu również zabrał głos w temacie hejtu na policjantów: "<> - ten cytat najlepiej oddaje to, co obecnie można zaobserwować".

Kary za hejt

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o tym, że pracuje nad zwiększeniem kar z obrażanie i atakowanie funkcjonariuszy policji. W ich wypowiedzi zabrakło jednak konkretów. Z wypowiedzi Kamińskiego możemy wywnioskować jedynie tyle, że MSWiA uważa, że kary za takie występki są zdecydowanie zbyt małe i już niedługo ma się to zmienić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jakie jest twoje zdanie na temat zaostrzenia kar za "hejt w internecie"?
  2. Oficjalne stanowisko rządu w sprawie organizacji zgromadzeń publicznych w czasie pandemii
  3. Kiedy zdejmiemy maseczki? Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w tej sprawie
  4. Minister Zdrowia o nowych ogniskach koronawirusa. Nie pozostawia żadnych wątpliwości
Następny artykuł