Pierwsza w historii bomba atomowa
Źródło: Unsplash

Pozostałości po ataku atomowym na Hiroszimę można znaleźć nawet dziś. Smutne znaleziska na japońskich plażach

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Lipca 2020

Jeden z naukowców postanowił zbadać źródło tajemniczych, niewielkich cząstek szkła i innych materiałów znalezionych na jednej z japońskich plaż. Doszedł do wniosku, że są to... pozostałości po atomowym ataku na Hiroszimę z 1945 roku.

To, na czym tysiące ludzi codziennie wypoczywa, okazuje się resztkami po jednej z największych w historii ludzkości tragedii.

Atak USA na Hiroszimę

6 sierpnia 1945 roku okazał się jednym z najważniejszych dni w historii ludzkości. To właśnie tego dnia o godzinie 8:15 nad ranem doszło do zrzucenia bomby atomowej "Little Boy" na Hiroszimę w związku z czym (wedle oficjalnych szacunków) zginęło 30 procent całkowitej populacji miasta (70 - 90 tysięcy osób). Z 76 tysięcy budynków w mieście aż 70 tys. uległo uszkodzeniom, a 48 tys. zostało całkowicie zburzonych. Kolejne lata przyniosły jeszcze więcej śmierci - nowotwory, choroba popromiennia, urazy. Ten smutny dzień okazał się decydującym dla wielu.

Tajemnicze cząstki w Japonii

Geolog Mario Wannier natrafił na bardzo ciekawo znalezisko, gdy badał piaski pozyskane z zatoki Hiroszimy i wyspy Miyajima. Znalazł bardzo dziwne minerały (stanowiące około 2,5 procenta całości) i szkło w niespotykanym kształcie. Postanowił zbadać to, gdyż nie spodziewał się tak osobliwego znaleziska. Ostatecznie okazało się, że są to Hiroszimity, czyli pozostałości po ataku atomowym na Hiroszimę, które pod dziś dzień znaleźć można w wielu miejscach Japonii. Naukowiec zanalizował ich skład chemiczny. Okazało się, że pod względem mineralnym są wyjątkowo bogate - zawierały mieszanki glinu, krzemu, wapnia, ale też żelaza, stali, a nawet betonu, marmuru, stali nierdzewnej i gumy - wszystkiego, z czego zbudowane jest miasto.

Obrazy Techgame

Hiroszimity na japońskich plażach

Naukowcy uznali, że sam kształt i niepowtarzalny skład pozyskanych minerałów wygląda jak pozostałość po uderzeniu meteorytu, a do ich wytworzenia potrzeba było porównywalnej ilości energii. Biorąc pod uwagę, że katastrofa sprzed ponad 70 lat wydarzyła się zaledwie kilka kilkometrów od plaż ze znaleziskami, badacze szybko doszli do wniosku, że wspomniana energia pochodziła właśnie z bomby atomowej.

Zobacz także:

  1. Niesamowite dźwięki planet. Niektóre z nich mogą przyprawić o ciarki na plecach
  2. Rewolucyjne odkrycie tłumaczy, jak powstał Księżyc. Może składać się z fragmentów Ziemi
  3. Niesamowite nagranie. Największa w historii chmura pyłu z Sahary przemierza świat
  4. Niesamowite nagranie. Pszczoły zwalczają atak szerszenia gotując go na miejscuNastępny artykuł