Bitwa pod Grunwaldem
Źródło: flickr

Niezwykłe odkrycie pod Grunwaldem. Znaleziono topory z czasów historycznej bitwy

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Sierpnia 2020

Wspaniałe odkrycie polskich uczonych! Znaleziono dwa topory używane zapewne w czasach największej średniowiecznej bitwy, czyli Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku. Niezwykłe znalezisko okazuje się być w zadziwiająco dobrym stanie.

Bitwa pod Grunwaldem zapisała się w annałach historii jako największa średniowieczna bitwa. Właśnie odkryto kolejne pozostałości po niezwykłym wydarzeniu. "To sensacja archeologiczna co najmniej na skalę ogólnopolską" - twierdzi dr Szymon Drej, dyrektor muzeum Grunwaldzkiego.

Historyczna bitwa

O bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku uczyliśmy się w szkole chyba wszyscy. W końcu to jedna z największych bitew średniowiecznych pod względem liczby uczestników, a zarazem wielkie zwycięstwo polsko-litewskich sił. Do bitwy doszło w czasie wielkiej wojny, a z polskimi oddziałami walczył zakon krzyżacki wspomagany przez sprzymierzone siły z zachodniej części Europy, którymi dowodził wielki mistrz zakonu Ulrich Von Jungingen. Z kolei nasze siły były prowadzone przez króla Polski Władysława II Jagiełło i wielkiego księcia litewskiego Witolda. Choć bitwa zakończyła się naszym wielkim zwycięstwem, nie udało się doszczętnie zniszczyć zakon krzyżacki. Nie zmienia to faktu, że na polach Grunwaldu po dziś dzień znajdywane są zaskakujące pozostałości po tak dawnej bitwie. Jednym z ostatnich odkryć właśnie się podzielono.

Poważna awaria oczyszczalni Poważna awaria oczyszczalni "Czajka". Hektolitry ścieków wpływają do WisłyCzytaj dalej

Niezwykłe odkrycie

Choć bitwę pod Grunwaldem kojarzymy m.in. przez niezwykle specyficzny podarunek dwóch nagich mieczy, ostatnie odkrycie dotyczy toporów bitewnych. Za odnalezienie historycznych artefaktów odpowiada Aleksander Miedwiediew, detektorysta który już od wielu lat bada historyczne pole bitwy. "Najlepszy mój strzał w czasie siedmiu lat badań. Na terenie bagiennym, na głębokości około 80 centymetrów, w odległości kilku metrów od siebie dwa topory bojowe. Są to topory z wyciągniętą ku dołowi brodą. Jeden ma osadę drzewca krótszą, a drugi dłuższą, czyli są to dwa różne typy. Są datowane na wiek XV i ewidentnie miejsce, kontekst znalezienia tych przedmiotów wskazuje nam, że brały udział w kampanii 1410 roku" - wyjaśnia cytowany przez Interia znalazca broni.

Spędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokSpędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rokCzytaj dalej

Topory jak nowe

Wyjątkowe w skali całego znaleziska jest to, że odnalezione topory są "niemal jak nowe". Uczeni informują, iż wyglądają jakby zostały "wykute 10 lat temu". Broń znaleziono w bagnie, czyli w środowisku w którym proces korozji nie zachodzi, co przedłuża jakość takich przedmiotów. Obydwa topory udało się umyć pod bierzącą wodą po czym okaząło się, że wyglądają jak nowe. Obydwa posiadają oryginalne kliny - jeden z nich jest jednak toporem pełnym, a drugi z przelotem. "To jest ogromny wystrzał endorfin, adrenalina plus sto. Można porównać to chyba jedynie do lotu na Księżyc. Przerywamy ten most, który jest pomiędzy ludźmi z 1410 roku, a nami" - wyjaśnia Miedwiediew na pytanie jakim uczuciem jest trzymanie w rękach tak historycznych przedmiotów. Tegoroczne badania okazały się zaskakująco owocne - oprócz toporów odnalezino również groty strzał, bełty od kuszy, fragmenty broni czy nawet ostróg.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważna awaria oczyszczalni "Czajka". Hektolitry ścieków wpływają do Wisły
  2. Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazę
  3. Nie żyje aktor znany z filmów Marvela. Chadwick Boseman zmarł w wieku 43 lat
  4. Amerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja Białorusi

Następny artykuł