Obóz koncentracyjny w Auschwitz Birkenau.
Źródło: Pikist

Nastolatki z całego świata jako ofiary Holokaustu. Kontrowersyjny trend w mediach społecznościowych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Sierpnia 2020

Media społecznościowe dają ludziom dużo możliwości. Dzięki dużym zasięgom można zrobić wiele dobrego, można też stworzyć sporo kontrowersji.

Chodzi oczywiście o zjawisko, w którym nastolatkowie wcielają się w role więźniów z obozów koncentracyjnych i opowiadają “swoją” historię. Wszystko w aplikacji, która kojarzona jest raczej z prostą rozrywką, a więc TikTokiem.

Kontrowersji z TikTokiem ciąg dalszy

W ostatnich czasach chińska aplikacja społecznościowa nie ma łatwego życia. Donald Trump prowadzi swoją prywatną wojne przeciwko platformie, której nałożył ultimatum, że albo zostanie ona sprzedana w amerykańskie ręce, albo zostanie zbanowana na terenie Stanów Zjednoczonych. Na zachowanie prezydenta Trumpa zareagował nawet prezydent Polski, Andrzej Duda, który po namowach ABW postanowił odsunąć się od platformy.
TikTok był już wcześniej punktem zaplanym w dyskusjach o jakości publikowanych tam treści. Większość osób w ogóle nie rozumie zamysłu tego narzędzia, inni rozumieją, ale nie podzielają zachwytu młodzieży. Na dosyć negatywny wizerunek chińskiej aplikacji wpływają liczne trendy o kontrowersyjnej tematyce. Kilka tygodniu temu pisaliśmy chociażby o wątpliwej jakości filmikach, w których rodzice straszyli swoje małe dzieci do tego stopnia, że te po prostu płakały i wpadały w panikę.

Udawanie ofiar Holokaustu zyskuje fanów

Nowy trend w popularnej aplikacji społecznościowej TikTok zakłada przebranie się, ucharakteryzowanie i opowiadanie historii osób, które padły ofiarami Holokaustu. TikTokerki przebierają się w pasiaki, przyczepiają sobie gwiazdy Dawida, charakteryzują się tak, aby wyglądać jak ofiara przemocy i wygłodzenia. Następnie opowiadają o tym jak zginęli w obozie koncentracyjnym. Wszystko w akompaniamencie pop-owe utworu “Locket out of Heaven” Bruno Marsa. Przykładowe filmiki tego typu możecie zobaczyć tutaj.

Akcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitegoAkcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitegoCzytaj dalej

Burza w Internecie, influenserki się bronią

Materiały “ofiar Holokaustu” zyskują coraz większą popularność w Internecie. Ogromna rzesza osób grzmi z niezadowolenia uważając, że TikTokerki przesadzają, a osoby zaangażowane w te produkcje nie chcą edukować tylko poćwiczyć grę aktorską przy wzbudzającym poruszenie temacie. Jedna z TikTokerek postanowiła stanąć w obronie swojej i swoich koleżanek mówiąc portalowi Insider, że “Zawsze interesowałam się historią Holokaustu i po prostu chciałam nakręcić kreatywny film informujący o tym ludzi na TikToku. To nigdy nie miało być obraźliwe”. 17-letnia dziewczyna z New Jersey ostatecznie jednak usunęła z portalu swój film.

Obrazy Techgame"Palce diabła" pojawiły się w polskich lasach. Poznasz je po zapachu padlinyCzytaj dalej

Holocaust Museum zabiera głos

Do dyskusji dołączyła się dyrektorka Holocaust Museum w USA, Diane Saltzman, która bez ogródek stwierdziła, że udawanie ofiar Holokaustu hańbi ich pamięć oraz jest obraźliwe dla tych, którzy przeżyli ten horror, a młode dziewczyny trywializują całą historię. TikTok nie zdecydował się skomentować całej sytuacji, jednak podkreślił, że nowy trend nie narusza regulaminu platformy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosjanie ujawnili tajne nagranie wybuchu najpotężniejszej bomby wodorowej świata
  2. Akcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitego
  3. "Palce diabła" pojawiły się w polskich lasach. Poznasz je po zapachu padliny
  4. Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciąga

Następny artykuł