horror
Źródło: flickr

Badania rodem z horroru. Ożywili głowę świni, metodę można zastosować też na ludziach

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Października 2020

Naukowcom z Uniwersytetu w Yale udało się dokonać czegoś nieprawdopodobnego. Ożywili oni mózg zabitej świni. Metoda może jednak okazać się olbrzymim osiągnięciem w medycynie. W przyszłości mogą z niej korzystać nawet i ludzie.

Myślicie, że science-fiction to wciąż głównie "fiction"? Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Naukowcom udało się dokonać czegoś, co możemy co najwyżej kojarzyć z horrorami. Badacze informują, że ich metoda nie ma zaszokować, ale przyczynić się do leczenia i szybszej pomocy dla ludzi.

Badania jak z horroru

Dość powiedzieć, że nowe badania naukowców z Yale University nie są jedynymi, które brzmią dość okrutnie, ale w rzeczywistości mogą stanowić olbrzymi krok dla medycyny. Podobne plany ma choćby Elon Musk wraz ze swoją firmą Neuralink. Tutaj też chodzi o operację na mózgu pacjenta.

Zapadła ważna decyzja dla klientów UPC. Firma zwróci pieniądze obecnym i dawnym klientom, jest jeden warunekZapadła ważna decyzja dla klientów UPC. Firma zwróci pieniądze obecnym i dawnym klientom, jest jeden warunekCzytaj dalej

O ile jednak nowe badania przeprowadzone zostały na mózgach zwierząt, które przez pewien czas nie żyły, o tyle Elon Musk ma zamiar dokonać czegoś zupełnie innego. Jego urządzenie Link ma być w niedalekiej przyszłości podłączane do mózgów ludzi, a sama operacja ma być szybka, tania i, przede wszystkim, bezpieczna.

Link jest neuroimplantem, który ma za zadanie korygować pracę mózgu i umożliwić leczenie depresji, demencji, pomoc przy dolegliwościach bólowych i innych problemach neurologicznych. W przyszłości umożliwi także normalne życie osobom po ciężkich wypadkach. Do tej pory udało się wszczepić to urządzenie do głowy świń, których aktywność mózgowa monitorowana była w czasie rzeczywistym.

Makabra? Nie, nauka

Nowe badania, tym razem przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Yale pokazują, że nie tylko Elon Musk skupia się na aktywności mózgu i leczenia wielu schorzeń. Ich badania wykraczają jednak nieco poza klasyczne ramy. Naukowcy, przywodząc na myśl nieco nekromantów, wskrzesili mózg zmarłej wcześniej świni. Z sukcesem, warto dodać.

W trakcie nowych eksperymentów wykorzystano ponad 100 mózgów. Każdy z nich podłączono do zewnętrznego, sztucznego urządzenia będącego systemem podtrzymywania układu krążenia, które jednocześnie ogrzewa płyny ustrojowe. Okazało się, że taka metoda jest w stanie "podtrzymać" mózg przy życiu nawet do 36 godzin!

Wszystko zawdzięczają oni nowemu projektowi o nazwie "BrainEx". Jest to w pełni sztuczny system mikrokrążenia, który ma dosłownie zastąpić organizm w dostarczaniu wszelkich niezbędnych składników do podtrzymywania pracy mózgu. Technologia ta powstaje już 6 lat i jej wykorzystanie wcale nie ogranicza się do świń. Tak, człowiek też mógłby z niej skorzystać.

W Milionerach podchwytliwe pytanie za 500 zł. Uczestnika aż W Milionerach podchwytliwe pytanie za 500 zł. Uczestnika aż "zamurowało", potrzebne było koło ratunkoweCzytaj dalej

Uratowanie z martwych

Prawdziwy przełom dokonał się jednak z wykorzystaniem mózgu świni, którą dosłownie parę godzin wcześniej pozbawiono głowy. Badacze nie są w stanie wyjaśnić, że umysł zwierzęcia zachował pełną świadomość, jednak z pewnością komórki nerwowe pozostały nienaruszone i działały sprawnie, tak, jak wcześniej.

Docelowo technologia nie służyć ma jednak pomocy inwentarzowi zwierzęcemu ale właśnie ludziom. Dotyczy to wszystkich ofiar poważnych wypadków, ale też tych, którzy cierpią na śmiertelne choroby. W oczekiwaniu na opracowanie nowego sposobu leczenia mogą oni zostać teoretycznie przeniesieni do innego ciała lub robota.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewał

Wiem, że wizja rodem z "Altered Carbon" brzmi dość niepokojąco, jednak nowe badania stawiają przyszłość medycyny w zupełnie nowym świetle. Inna sprawa jest taka, że metoda ta z pewnością doczeka się wielu przeciwników i obaw o kwestie moralne. Nie ma co więc liczyć na to, że prędko będzie można z niej skorzystać.

Algorytm przewidział pogodę na zimę. Zaskakujące prognozy, czy możemy liczyć na śnieg?Algorytm przewidział pogodę na zimę. Zaskakujące prognozy, czy możemy liczyć na śnieg?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kinga Rusin wspiera protestujące kobiety. Prezenterka przekazała na ich rzecz pokaźną kwotę
  2. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  3. Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcji
  4. Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczego
  5. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  6. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
  7. W końcu dobra wiadomość. Zasady zostały zmienione, jeszcze więcej osób skorzysta z dodatkowych pieniędzy

Następny artykuł