Huawei bez Google
Źródło: Forbes

Huawei kolejny rok bez usług Google? Niekoniecznie

Krystian MowelKrystian Mowel
14 Maja 2020

Wszystko wskazuje na to, że Huawei kolejny rok będzie musiał obejść się bez usług Google. Ma to związek z blokadą handlową nałożoną przez Donalda Trumpa na chińskie firmy telekomunikacyjne. Istnieje jednak możliwość, że jeszcze w tym roku ta sytuacja się zmieni.

Kiedy doczekamy się urządzeń chińskiego potentata posiadające najważniejsze aplikacje i funkcje sygnowane logiem wyszukiwarkowego giganta? Na to pytanie odpowiedzi nie znają nawet sami Chińczycy, dla których obecna sytuacja jest mocno skomplikowana.

Przedłużenie blokady handlowej

Amerykański prezydent zdecydował o kolejnym przedłużeniu blokady handlowej, nałożonej na chińskie firmy telekomunikacyjne. Wszystko po to, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczyć możliwość działań szpiegowskich, które według Trumpa mogą do tych celów wykorzystywać oprogramowanie Google. Zakaz w największym stopniu odniósł się do współpracy Google ze wszystkimi największymi producentami urządzeń elektronicznych w Chinach – w tym z Huawei i Xiaomi.

Huawei kolejny rok bez Google? Nie musi tak się stać

Stroną, która najwięcej traci na tym zakazie jest zdecydowanie Google. Pomimo epidemii koronawirusa Huawei wciąż sprzedaje miliony urządzeń i zjawisko to cechuje się stałą tendencją rosnącą. Wyszukiwarkowy gigant traci zatem na każdym sprzedanym egzemplarzu. Blokada może jednak zostać zdjęta z dwóch powodów. Po pierwsze bardzo możliwa jest porażka Trumpa w październikowych wyborach, jednak ciężko określić czy nawet jeśli zostałby wybrany nowy prezydent USA, to czy jego decyzja nie byłaby taka jak Trumpa. Drugą możliwością jest wydanie specjalnego zezwolenia, dzięki któremu Google będzie mogło wrócić do współpracy z Huawei.

Następny artykuł