Hulajnoga elektryczna
Źródło: wikpedia

Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu

Kuba WielochKuba Wieloch
11 Września 2020

Jeśli jesteś właścicielem elektrycznej hulajnogi i lubisz poruszać się nią po chodnikach, to mamy złe wieści

Hulajnogi elektryczne stanowią rewelacyjną alternatywę dla zatłoczonej komunikacji miejskiej, szczególnie w okresie pandemii. Dzięki nim można się stosunkowo szybko przedostać z domu do pracy czy szkoły. Dodatkowo nie przyczyniamy się do emisji szkodliwego dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla nas gazów. Problem tkwi w tym, że tego typu sprzęt stwarza zagrożenie na chodnikach.

Gdzie jeździć elektryczną hulajnogą?


Jeśli zapytamy losowego pieszego na chodniku o zdanie na temat hulajnóg elektrycznych, prawdopodobnie nie usłyszymy zbyt pochlebnej opinii. Prawda jest taka, że spora część kierowców tych pojazdów nie jeździ zbyt ostrożnie, co wpływa na zdanie większości przechodniów. Sam niedawno uczestniczył w zderzeniu (wjechał we mnie kierowca hulajnogi elektrycznej). Czy jest to jednak wina sprzętu? Absolutnie nie. Do tej pory nie mieliśmy żadnych regulacji prawnych, które mówiłby jasno, gdzie powinni poruszać się użytkownicy tego typu pojazdów. Na ulicy? Po chodniku? Może po drodze rowerowej? Na szczęście poznaliśmy w końcu stanowisko rządu na ten temat i miejsce hulajnóg elektrycznych zostanie wyznaczone.

Stanowisko rządu


Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk był gościem programu "Money. To się liczy”. Z rozmowy prowadzącego z gościem dowiedzieliśmy się, w jakich końcu ograniczeń mogą spodziewać się właściciele hulajnóg elektrycznych.
Ze wstępnych szkiców projektu wynika, że osoby poruszające się Urządzeniami Transportu Osobistego (czyli nie tylko hulajnogami elektrycznymi, ale również elektrycznymi deskorolkami itp.) wkrótce przestaną stanowić zagrożenie dla osób pieszych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Nie tylko pomożesz innym, ale i sam zarobisz. Jeden szczytny czyn niesie za sobą więcej korzyści niż myślisz

Miejsce hulajnogi? Ulica

Plany zakładają obowiązek poruszania się tego typu urządzeniami wyłącznie po drogach z ograniczeniem prędkości do 50 km/h. Oprócz tego kierowcy będą mogli poruszać się wyłącznie na skraju dróg, a nie pośrodku (podobnie jak rowerzyści). Z tej wiadomości nie będą raczej zadowoleni kierowcy samochodów, ale niestety nie da się dogodzić wszystkim.

Kiedy zmiany wejdą w życie?


Wyżej wymienionych zmian prawnych możemy spodziewać się na wiosnę, bo jak zauważył minister Adamczyk, zima nie jest okresem wzmożonego ruchu pojazdów tego typu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psychotest: Zwierzę, które pierwsze zobaczysz na obrazku zdradzi, czym przejmujesz się w życiu najbardziej. Czas poznać prawdę
  2. - Jestem przerażony - wstrząsające wyznanie Ryszarda Kotysa, jego stan zdrowia ciągle się pogarsza. Żona robi co może, by zawsze miał najlepszą dietę
  3. Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy
  4. Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialu
  5. Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół
  6. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić

Następny artykuł