Sklep niszczony przez powódź. Ogromne fale.
Źródło: Pikist

Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w Teksasie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Września 2020

Stany Zjednoczone borykają się obecnie z jednym z najpotężniejszych huraganów w historii. Huragan Laura w zeszłym tygodniu uderzył w Luizjanę i Teksas powodując ogromne zniszczenia.

Jak informuje New York Post, wiatr wiejący z prędkością 150 kilometrów na godzinę stwarza ogromne zagrożenie. Większość mieszkańców terenów, w które uderzył żywioł zostało ewakuowanych.

Ogromna siła huraganu Laura

Parę dni temu informowaliśmy o tym, że przez Zatokę Meksykańską, do wybrzeży Stanów Zjednoczonych dociera jeden z najbardziej niszczycielskich huraganów w historii tego kraju. Sezon huraganowy jest w pełni, trwa od czerwca do końcówki listopada. Tegoroczna pogoda obfituje w rekordowo dużą liczbę huraganów i cyklonów, które docierają do USA. Huragan Laura jest jednym z potężniejszych tego typu zjawisk. Meteorolodzy przewidywali, że huraganowi będzie towarzyszyła sześciometrowa ściana wody oraz, że siła wiatru może być tak duża, że woda może się wedrzeć aż na 60 kilometrów w głąb lądu.

Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowcówTwarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowcówCzytaj dalej

Największy żywioł jaki uderzył w Luizjanę

Gubernator stanu Luizjana stwierdził ostatnio, że huragan Laura był najpotężniejszym tego typu zjawiskiem, które uderzyło w ten region. Siła wiatru była tak ogromna, że na 12 godzin odwróciła bieg rzeki Neches. United States Geological Survey (USGS) dla zobrazowania przerażającej potęgi huraganu wyjaśniło, że nurt w odwróconym biegu rzeki był tak silny, że gdyby skierować go do basenu olimpijskiego, to ten napełniłby się w 12 sekund (przepływ wynosił 215 metrów sześciennych).
Co ciekawe nie jest to pierwszy przypadek, w którym rzeka Neches odwróciła swój bieg. W 2008 roku huragan Gustav również doprowadził do odwrócenia biegu tej rzeki, wtedy jednak siła była jeszcze bardziej przerażająca, bo przepływ wody wynosił aż 850 metrów sześciennych na sekundę. Huragan Laura chwilowo odwróciła również bieg rzeki Mississipi. Laura, na stan z 29.08, zabiła 16 osób w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje stacja NPR, połowa śmierci podczas huraganu Laura spowodowanych było niewłaściwym użyciem generatorów prądu. Osiem z szesnastu przypadków zgonów miało miejsce z powodu zatrucia dwutlenkiem węgla.

We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćWe wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćCzytaj dalej

Czerwony Krzyż prosi o pomoc

Teksański i luizjański oddział Czerwonego Krzyża poinformował, że ze względu na niezwykle niszczycielską siłę huraganu Laura do ich placówek zgłaszają się tysiące osób, które ucierpiały w wyniku niszczycielskiego żywiołu. Jednocześnie organizacja prosi o pomoc w zbiórce pieniędzy i przedmiotów pierwszej potrzeby dla osób, które straciły cały dobytek w wyniku powodzi i silnego wiatru.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeziora polodowcowe coraz groźniejsze. NASA alarmuje
  2. COVID-19 u pracownika polskiej fabryki Samsunga. Gigant podjął decyzję o dalszej produkcji
  3. Polacy masowo wycofują pieniądze z banków. Co się dzieje? Konta internetowe pustoszeją
  4. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować

Następny artykuł